Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Masíčko

Gramofon - další ohrožený druh?

Mladší čtenáři už možná ani neví, co je gramofonová deska, proto pro ně krátce připomenu, že to je takový (většinou) černý kus plastu o průměru asi 30 cm a tloušťce asi 3mm, v drážkách na jejím povrchu je zaznamenán zvuk, při přehrávání deska občas praská, ale zase se dá poslouchat z obou stran.

Gramofonových desek máme doma několik set a občas je posloucháme nejenom pro vychutnávání hudebního zážitku, ale bohužel i pro vytvoření hudební kulisy při nějaké rutinní činnosti. To byl asi důvod, proč se nám nedávno stalo, že jsem se v neděli večer po návratu z víkendového výletu v setmělém pokoji trochu vyděsil, že svítí indikace běžícího gramofonu, a jen zalomil rukama nad nebohou jehlou, která se chudák už dva a půl dne točila v poslední drážce nějaké desky.

Smířil jsem se s tím, že si musím koupit novou jehlu (stejně už si odsloužila dost) do přenosky a myslel si, že to udělám tak, jako vždycky předtím - že prostě přijdu do obchodu, řeknu typ přenosky, zaplatím nějaké dvě nebo tři stovky, oni mi dají novou, a já si zase budu vesele užívat analogového zvuku.

Ale běda! Kde bývala dřív elektra, prodávají něco jiného, a v současných elektrách gramofony většinou nevedou. A i tam, kde vedou, na ně náhradní díly nemají. Oběhal jsem kdeco, ale marně. Dokonce jsem se už i smířil s tím, že si nekoupím jenom jehlu, ale celou vložku, ale ani to nestačilo.

Nevadí - na internetu je přece všechno...
Seznam mě nasměroval na stránky velkoobchodu firmy ETA Hlinsko, že dovážejí nějaké vložky ORTOFON, a měla by to být i přímá náhrada za moji starou dobrou Teslu. Nemeškal jsem tedy a odeslal milé Etě dotaz, kde mají nejbližší prodejnu s přenoskami nebo jestli mi ji budou ochotni poslat na dobírku. Asi jsem se trochu přepočítal, ale jeden kus je pro velkoobchod dnes natolik nezajímavý, že se neobtěžovali mi ani odpovědět na můj dotaz, takže na jakoukoliv zprávu od nich čekám marně dodnes.

Po zbytečném čekání jsem ve druhém kole vyzkoušel domovské stránky dánské firmy Ortofon - musí tady mít přece ještě i nějakého jiného zástupce, než Etu. Byl jsem překvapen, když jsem zjistil, že typ, který nabízí Eta (OMB5), v originální nabídce Ortofonu vůbec není (nevím, jestli už nebo ještě), v každém případě jsem našel alespoň kontakt na dalšího autorizovaného českého prodejce.

Prodejce mi sice odpověděl obratem, ale bohužel vůbec ne na to, co jsem chtěl - nenabídl mi žádnou přímou náhradu mojí staré dobré Tesly, ale pouze seznam přenosek s cenami jízdních kol (navíc bez uvedení jejich parametrů). Na můj opakovaný dotaz na přímou náhradu mojí Tesly už se neozval vůbec.

Pomalu jsem si na život bez gramofonu začínal zvykat, ale nakonec jsem na novou přenosku čirou náhodou narazil v jednom elektronickém vetešnictví. Je nová, značky RFT, vyrobená v NDR v roce 1988, a má prý navlas stejné parametry jako moje Tesla.

Ale co dál? Co až ji budu zase potřebovat vyměnit? Ať mi nikdo neříká, že jsem jediný, kdo má doma ve skříňce víc, než metr desek, a je mu je líto vyhodit nebo nechat zahálet.

Neví někdo z vás, čtenářů Voříška, zda se u nás ještě někdo doopravdy zabývá normálními domácími gramofony a náhradními díly k nim? Nebo nevíte alespoň o nějakých www stránkách pro fandy gramofonů?

Spousta ohrožených druhů má nějaké spolky na svoji ochranu, tak i gramofony přece někde někoho musí mít!

17.03.2000
?subject=Gramofon - další ohrožený druh?'>Jaromír Suchý


Doplňující informace a poznámky:
Reakce čtenářů:

2.2.2001 xxx
Zkuste www.shure.com, je tam kontakt i na zastoupení v ČR a pokud se podíváte na většinu inzerátů, cpou se tam jako náhrady nejčastěji.

16.3.2001 Jan Turek
Vložky ORTOFON je možné zakoupit u SEV Litovel s.r.o. Adresa vesela@sev-litovel.cz


přístupů od 18.4.2004: 5960

© Jaromír Suchý 1999 - 2015