Jak Trustfin zametá s vynálezci z Unipletu
Jak už pravidelní čtenáři Voříška ví, je Uniplet Třebíč a.s. výrobcem maloprůměrových pletacích strojů. Jedním z mála způsobů, jak se může udržet takový podnik na světových trzích, jsou původní myšlenky, realizované na strojích. Ještě v nedávné minulosti to v Unipletu vypadalo tak, že:
- někteří ze zaměstnanců Unipletu přišli v rámci svého pracovního poměru na řešení, které je světově unikátní
- mají ze zákona povinnost jej nabídnout nejdříve zaměstnavateli a také to udělají
- navrženým řešením se užitná hodnota strojů podstatně zvětší (mají lepší parametry a můžou se prodávat za vyšší ceny), zaměstnavatel s nimi proto sepíše smlouvu, kde se zavazuje jim za využití jejich nápadu platit odměnu (řádově desetiny promile) z ceny prodaných strojů
- stroje se vyrobí, především díky unikátnímu technickému řešení úspěšně prodají, zákazníci je řádně zaplatí a Uniplet za ně utrží stamilióny ročně
- Uniplet vyplácí podle uzavřených smluv autorům vynálezů příslušné odměny
Tak to probíhalo spokojeně celé desítky let. Až s příchodem firmy Tornádo s.r.o. a především jeho následníka Trustfinu (majitel necelých 48% akcií) a jejich ovládnutím představenstva Unipletu přišlo do tohoto nudného koloběhu trochu oživení. Představenstvo si totiž náhle uvědomilo, že tvůrčí potenciál lidí je to nejdůležitější, co Uniplet má, a bylo by dobré dát mu co nejvíce prostoru, tedy především zbavit významné zaměstnance těch činností, které je zbytečně připravují o drahocenný čas, a starostí, které může převzít někdo jiný, ne tak důležitý. (To všechno jistě jen proto, aby se mohli tvůrčí pracovníci - především konstruktéři - dostat do optimální pracovní pohody.)
Ve výše uvedené posloupnosti se to projevilo tak, že:
AD 3) představenstvo usoudilo, že je škoda mrhat cennou energií vynálezců na nějakou přebujelou administrativu - pomůže jim tedy tím, že je přestane obtěžovat uzavíráním nějakých smluv o využití výsledků jejich tvůrčí práce
AD 5) obdobně představenstvo pomůže vynálezcům i od zbytečných starostí za co utratit podíly z prodaných strojů, které měli podle již dříve uzavřených smluv obdržet - jednoduše jim je nevyplatí a použije daleko rozumněji podle vlastních představ - např. na mimořádné odměny pro sebe (je přece škoda, aby ten, kdo dokáže něco kloudného vymyslet, po večerech obcházel obchody a utrácel, když může místo toho dělat to, co mu dělá daleko větší radost - věnovat svůj čas milované firmě)
Přestože obě doplněná řešení vypadají napohled velmi rozumně, došlo k drobným komplikacím a inovovaný postup se o něco prodloužil:
- někteří podivíni z řad zaměstnanců, kteří jsou sice dost chytří na to, aby vymysleli něco na svůj stroj, ale kupodivu nedokáží pochopit, jak to představenstvo s nimi vlastně myslí dobře, nespokojeně brblají, že o novou pomoc a péči moc nestojí. Generální ředitel Unipletu si je proto pozval na "rozhovor u krbu" a sděluje jim, že již opravdu nedostanou za své patenty (průmyslové vzory, programy apod.) od Unipletu nikdy nic. Nikdo jim však nechce bránit v tom, aby se svých práv domáhali u soudu. Musí ale počítat s drobným detailem - že budou v tom případě okamžitě propuštěni.
- pod vlivem předchozí dobré rady už si na novou situaci zvykají i ti s delším vedením a skutečně nikdo ze zaměstnanců nenajde nikdy odvahu obrátit se s žádostí o pomoc na soud (přestože Uniplet nevyplatil nasmlouvané odměny již za tři roky - 1997, 1998 i 1999)
- obvodní oddělení policie ČR v Třebíči (resp. přesněji jejich vyšetřovatel - zpočátku praporčík, na konci šetření nadpraporčík - Libor Matoušek) usilovně šetří půl roku tento případ a nakonec shledává postup zástupců Trustfinu v představenstvu podle "nových" bodů 3, 5, 6 a 7 naprosto v souladu s našimi zákony (resp. není na nich nic nezákonného).
A tak to u nás, na Horácku, milí čtenáři, normálně chodí.
16.10.2000
?subject=Jak Trustfin zametá s vynálezci z Unipletu'>Jaromír Suchý
přístupů od 18.4.2004: 6015