Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Horácký salám

Rada města Třebíče nerespektuje zákon o svobodném přístupu k informacím

Zhruba před měsícem jsem byl v Třebíči na besedě, kterou uspořádalo vedení města proto, aby seznámilo občany s novou vyhláškou o nočním klidu, která začne platit od příštího roku. V rámci této besedy se tam hovořilo také o kamerovém systému, který město provozuje. Zeptal jsem se proto tehdy radního pana Mastného, který o něm hovořil, jaký že to zákon městu umožňuje něco takového provozovat a archivovat záznamy z kamer, jak je zajištěno, že nedojde ke zneužití těchto záznamů, a jak se můžu dozvědět, kde přesně kamery jsou. (Pan radní totiž prozradil, že záznamy z kamer se archivují 3 měsíce. Propočtem, že na jednu videokazetu se vejdou zhruba 4 hodiny záznamu, kamer je celkem 5, takže za jeden den se naplní 6x5=30 videokazet x 3 měsíce je celkem 2700 videokazet, což je množství, které je jistě velmi obtížné uhlídat.)

Pan radní tehdy řekl, že kamerový systém provozují proto, že jim to žádný zákon nezakazuje, (což mi ale jako argument nestačilo) a nahrané kazety že jsou uloženy v trezoru (rád bych viděl trezor, do kterého by se 2700 videokazet vešlo). A kdyby prozrazovali občanům, kde kamery jsou, ztratil by prý celý kamerový systém smysl.

Napsal jsem tedy písemný dotaz na městký úřad, aby mi podle zákona 106/1999 Sb. odpověděli na obdobné otázky - který zákon jim umožňuje archivovat záznamy z kamerového systému a současně zakreslili do mapy Třebíče, kterou jsem přiložil, kde jsou tyto kamery umístěny, resp. které území je jimi pokryto.

Za město mi odpověděl velitel Městské policie v Třebíči pan Dalibor Šrůtek, ale bohužel mě jeho odpověď neuspokojila - ve svém dopise totiž neuvedl to, na co jsem se ptal, a do mapy mi nezakreslil vůbec nic.

Zákon o svobodném přístupu k informacím ale naštěstí pamatuje i na takové případy, kdy je občan s neposkytnutím informace nespokojen, a tak jsem jsem se v souladu s tímto zákonem odvolal k nadřízenému Městského úřadu v Třebíči - tj. Radě města Třebíč. (Přesně doslova tomuto orgánu bylo adresováno moje odvolání.)

Jaké však bylo moje překvapení, když mi zakrátko na moje odvolání proti neposkytnutí informace neodpověděla městská rada, ale opět pan Šrůtek, a to něco víceméně ve smyslu, že mi jeho první dopis musí stačit. (Jediná nová informace byla ta, že záznamy z kamer se nearchivují 3 měsíce, ale jen 30 dní, tzn., že pan radní Mastný na veřejné schůzi "zasvěceně" mluvil o něčem, o čem toho asi moc neví.)

I když jsem měl občas výhrady k práci úředníků na radnici v Okříškách, tentokrát musím s radostí ocenit, že jsou někdy mnohem uvědomělejší, než ti třebíčští - v podobném případě ti naši nedávno postupovali naprosto v souladu se zákonem 106/1999 Sb., tzn., že o odvolání proti neposkytnutí informace v Okříškách rozhodovala skutečně obecní rada a vydala o tom také své rozhodnutí v souladu se Správním řádem. Tohleto by se pánové radní v Třebíči měli velmi rychle od Okříšek naučit!
22.11.2001
?subject=Rada města Třebíče nerespektuje zákon o svobodném přístupu k informacím'>Jaromír Suchý


přístupů od 18.4.2004: 5727

© Jaromír Suchý 1999 - 2015