Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
Základní informace | Mapa | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Archiv 1999 - 2003 > Horácký salám

Dva tisíce občanů: jen množina pokusných králíků?

Nabídku kulturního vyžití v Okříškách dlouhá léta ke všeobecné spokojenosti spoluvytvářelo Místní kulturní středisko. Pořádalo kulturní akce či zájezdy na ně, vzdělávací kursy, pravidelná častá setkávání místních důchodců, bylo zřizovatelem loutkového divadla, připravovalo vydávání Zpravodaje z Okříšek aj. Všechny tyto práce dělala jedna "pracovní síla", jejíž asi jediný problém byl v tom, že nebyla z Okříšek, a kdo je cizí, ten je tady vždycky špatný, ať dělá co dělá.

Asi pouze díky osobní averzi k onomu "cizímu elementu" se naše "pomazané hlavy" na radnici v roce 1998 rozhodly naprosto bezdůvodně Místní kulturní středisko v Okříškách zrušit (oficiálně se uváděly sice úspory, ale to je samozřejmě směšné, protože se příjem "pracovní síly" nepohyboval příliš nad hranicí minimální mzdy, a uvolněné místnosti po ní zůstaly naprosto nepochopitelně nejméně rok nepronajaty a prázdné), s tím, že přece všechnu její činnost lehce zastanou dobrovolníci, kteří to budou dělat rádi zadarmo.

Za 4 roky od té doby se ale kupodivu nenašel nikdo, kdo by to všechno rád zadarmo dělal, takže na Místní kulturní středisko můžeme pouze s nostalgií vzpomínat. Vzdělávací kursy, pravidelná setkávání důchodců či koncerty a zájezdy do divadel jsou dávnou minulostí, a přípravu Zpravodaje si ti, kdo jej dělají, samozřejmě rádi nechají zaplatit. Výsledkem někdejšího zrušení MKS byl tak pouze další krok k postupnému úpadku společenského života a vzdělávání v obci.

Tento týden jsme dostali do schránek nový Zpravodaj z Okříšek č.3/2002. Radní pan Ryšavý si tam na str. 15 naříká, jaký že je problém zapojit občany do vytváření některých kulturních a společenských aktivit, a napadlo ho, že by to chtělo získat na tyto účely nějakého placeného profesionálního pracovníka!

V normální společnosti už by po takovém veřejném přiznání svého někdejšího selhání (pan Ryšavý se na fyzické likvidaci MKS v Okříškách ale i na psychických útrapách oné "pracovní síly" jako tehdejší místostarosta podepsal) podobný politik samozřejmě musel okamžitě rezignovat, sebrat svůj klobouk a v tichosti zmizet na "smetiště dějin". My ale přece nežijeme v "normální společnosti", ale pod vládou velmi prapodivně zvolených radních, takže nikoho nepřekvapí, že si podobný bezcharakterní "politik" může zřejmě i nadále bez nejmenších výčitek svědomí dělat ze všech našich občanů pokusné králíky.
12.07.2002
?subject=Dva tisíce občanů: jen množina pokusných králíků?'>Jaromír Suchý


přístupů od 18.4.2004: 5816

© Jaromír Suchý 1999 - 2015