Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Kopřivnice by se od nás mohla poučit

Asi jste zaznamenali, že minulý týden ve čtvrtek spadl pod tíhou sněhu v Kopřivnici strop haly depozitáře muzea automobilů. Při pohledu na ony televizní záběry mě napadlo, že tu konstrukci asi nejspíš někdo špatně spočítal (nepředpokládal, že u nás padá sníh?), a poté jsem si s úlevou uvědomil, že u nás v Okříškách je riziko něčeho takového (zřícení špatně spočítané stavby) naštěstí menší - umíme si to totiž zařídit podstatně lépe...

Před pár dny se na obecních internetových stránkách objevil následující text (a naprosto stejný byl i v kabelové televizi) - jako další případ specifických "okříšských" počtů (ukázka je z oficiální zprávy o valné hromadě Svazku obcí Zásobování vodou se sídlem v Okříškách).Vzhledem k anonymitě, kterou jsou Okříšky (i drtivá většina z příspěvků na jejich serveru) tolik "charakteristické", je i onen příspěvek "samozřejmě" nepodepsaný.

Zkusme se tedy postupně zamyslet nad čísly, které nám anonym naservíroval...
Podle anonyma byl obrat svazku Zásobování vodou vloni 2 992 mil. Kč, převedeno ze zkratek na čísla to dělá 2 992 000 000 Kč, tedy necelé 3 miliardy korun. (Obyvatel obcí ve svazku je zhruba 5 tisíc, takže na jednoho občana je obrat asi 600 tisíc korun ročně. To je docela dost na obyčejnou pitnou vodu, že jo?)

Jestliže nový zdroj stál 4 707 mil. Kč, tedy necelých 5 miliard korun, nechápu, proč se anonym vůbec zmiňuje o relativně zanedbatelné státní dotací 2 455 tisíc Kč (2 a půl miliónu, tedy zhruba půl promile celkové částky). Na zbytek se musely složit obce. Škoda, že nám anonym neprozradil, kde proboha těch skoro 5 miliard na stavbu Okříšky a okolní obce vzaly, když jejich rozpočty jsou rádově v desítkách milionů korun ročně?

Zajímavý je i závěr zprávy. Ze zdrojů Svazku se vyčerpalo 146 tisíc kubíků vody, prodalo se jí 106 tisíc kubíků, rozdíl je 40 tisíc kubíků vody. Cena jednoho kubíku vody v roce 2003 byla v Okříškách 21,60Kč, a protože předpokládám, že je v celém Svazku zhruba stejná, celková ztráta vychází 40 000 x 21,60 = 864 000 Kč. Anonym se tak ve svém výpočtu vzniklé škody spletl o "pouhé" 824 tisíce korun (což možná on sám za žádné podstatné peníze nepovažuje, a nejspíš jej ani netrápí extrémní sucho a s ním spojený zoufalý nedostatek vody v loňském roce, někdo trochu šetrnější už by to za ztracené peníze a zbytečnou škodu ale možná považovat mohl).

Dalo by se jistě spekulovat o tom, že vodní zdroj za skoro 5 miliard je docela drahý, že k nějakým ztrátám vody dochází všude a že je to "normální", možná je dokonce "normální" i to, že ty ztráty jsou všude přes 27 procent.

Zajímavé je na tom našem textu ale především to, že oním anonymním počtářem, který suverénně plácá miliardy sem - miliardy tam, a kterému jen tak lehce ve výpočtu škody vyjde více než 20x nižší výsledek, nebude nejspíš nikdo jiný, než náš "doživotní" starosta Ing. Josef Kula (zastupuje Okříšky ve Svazku). Je proto jistě pro všechny lepší, že u nás dělá jenom obyčejného starostu, a ne v nějaké projekční firmě třeba stavebního inženýra (obor, který vystudoval). Takhle se jen občas můžeme pozastavit nad jeho počtářskými bludy a zbytečnými milionovými obecními ztrátami, u kterých asistoval, kdyby však obdobným způsobem například počítal návrhy konstrukcí reálných staveb, asi by nebylo divu, kdyby mu sem-tam nějaká budova spadla, a mohla by přitom ještě někoho zranit či zabít. My totiž, narozdíl od Kopřivnice, naštěstí umíme nešikovné "počtáře" uklidit tam, kde můžou co nejméně škodit.
17.03.2004
?subject=Kopřivnice by se od nás mohla poučit'>Jaromír Suchý


přístupů: 6227    diskusních příspěvků: 0


© Jaromír Suchý 1999 - 2014