Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

V Okříškách byla obnovena jednotná Národní fronta

Tentokrát se o to však nepostarali komunisti, nýbrž jejich věrní přátelé z ČSSD.

Zatímco do komunálních voleb v Okříškách v roce 2002 vstupovalo 6 volebních stran s nejrůznějšími - někdy i protichůdnými - volebními programy, nyní se zastupitelům za ČSSD (6 z 15 zastupitelů) podařil skvělý trik: nechali si od všech ostatních v zastupitelstvu na jednání dne 26.2.2004 pod usnesením IX/9/2004 odsouhlasit "hlavní úkoly" celého zastupitelstva na léta 2002 - 2006 prakticky jako kopii svého volebního programu. Vzhledem k tomu, že se naopak podstatné části volebních slibů ostatních stran už do onoho "dokumentu" jaksi nevešly (např. druhá nejsilnější volební strana Rozvoj obce Okříšky s 5 zastupiteli tam nemá dokonce ani svůj hlavní volební úkol "zlepšení mezilidských vztahů"), připomíná to všechno až příliš nápadně recyklaci někdejší Národní fronty, kdy si taky jedna vládnoucí strana dělala se všemi ostatními, co chtěla. Nakonec někdejší privilegovaný normalizační kádr Velc z kandidátky ČSSD je jistě ve svém živlu - v bývalé Národní frontě tady v Okříškách totiž dělal předsedu.

Zajímavé byly i okolnosti reinkarnace Národní fronty. Původně se totiž ony "hlavní úkoly" - tedy přesněji řečeno "program Národní fronty" - měly přijímat už na zastupitelstvu vloni v prosinci. Bohužel se až tam přišlo na to, že někteří zastupitelé ještě asi nejsou dost ideologicky "zmasírovaní" ke vstupu do Národní fronty, a proto se hlasování o jejím vzniku pro jistotu odložilo až na onoho 26.2.2004. Mezitím se někdy v lednu či únoru konala dokonale utajená konspirační schůzka všech členů zastupitelstva s jediným bodem programu - "zpracovat" dosud váhající zastupitele ke vzkříšení Národní fronty pod vedením ČSSD. A podařilo se!

Když jsem se ještě na onom prosincovém veřejném zasedání zastupitelstva oficiálně ptal, jestli by zastupitelé náhodou nechtěli před přijetím svých "hlavních úkolů" jejich návrh zveřejnit a podrobit veřejné diskuzi, někdo z nich mi oficiálně odpověděl, že "vláda přece taky nezveřejňuje svůj volební program a nedává ho k veřejné diskuzi před jeho přijetím", a nikdo ze zastupitelů proti tomu neprotestoval. Takové čistokrevné nefalšované křupanství mě tehdy tak odzbrojilo, že už jsem ani neměl chuť se dál na něco ptát. Naši zastupitelé tedy zřejmě vůbec netuší, jaká je pozice vlády v našem ústavním systému, a že zastupitelstvo není na úrovni obcí rozhodně ekvivalentem vlády, ale především poslanecké sněmovny. A dovedete si představit, že by se úplně celá poslanecká sněmovna včetně komunistů a ODS sešla na nějakém dokonale utajeném konspiračním jednání jen proto, aby tam přijala 28-bodový seznam oficiálně závazných společných "hlavních úkolů" na své volební období, ony úkoly by jim tam direktivně nadiktovala ČSSD a všichni by s tím mlčky souhlasili?!

Náš "doživotní" starosta Josef Kula se - jako už tradičně - na zasedání zastupitelstva 26.2. ani nenamáhal přijímaný "program Národní fronty" před jeho oficiálním schválením přečíst, ale odbyl to poznámkou, že "to mají zastupitelé v (pro veřejnost samozřejmě tajném!!!) Informátoru č.2 na straně 28". Nikdo ze zastupitelstva k tomu neřekl jediné slovo, nikdo o tom nediskutoval a jen to skoro všichni mlčky odsouhlasili. Jediný, kdo pro "program Národní fronty" nezvedl ruku, byl trochu překvapivě náš starosta. Vzhledem k tomu, že ale ani on nevznesl k návrhu jedinou připomínku, lze jenom spekulovat, že v "hlavních úkolech" zastupitelstva asi pro sebe nachází malý prostor pro uspokojení svých osobních ambicí - tedy záruky, aby mu program Národní fronty i oficiálně garantoval i nadále doživotní starostování, ale styděl se takovou výtku říci nahlas.

Samotný obsah "programu Národní fronty pod vedením ČSSD" je docela zábavné počteníčko. Vedle rozsáhlého mlácení prázdné slámy (věci, které jsou buď už hotové, zbytečné, nekontrolovatelné nebo jen slovní ekvilibristikou) mě mile překvapila chuť ČSSD konečně začít trošku dodržovat zákony (např. vybudovat bezbariérový přístup do knihovny - měl tam být ale samozřejmě automaticky ještě před kolaudací stavby před zhruba 6 lety, kdy naši radnici ovládali prakticky stejní termiti, kteří tam hnízdí dosud) a nemile drzost zdůrazňovat budování megalomanských staveb, které již dříve občané označili za zbytečné. Všichni zastupitelé jistě velice dobře vědí, že v předchozích obecních anketách občané např. navrhované přeložky silnic odnikud nikam za 65 milionů odsoudili na samý chvost pořadí toho, co by v obci chtěli (v té poslední jsou např. až na 18. místě), a další a další vylepšování a dobudovávání "paláce" našeho obecního úřadu v anketách nebylo zařazeno vůbec - v programu naší Národní fronty však obojí "samozřejmě" je. Občané by podle anket ale dali naopak přednost třeba výstavbě nového hřbitova či parkovým úpravám v centru obce. Bohužel naše národně-frontovní "vrchnost" je asi přesvědčena, že občané jsou nesvéprávní a vůbec nerozumí tomu, co mají chtít, a tak nový hřbitov ani nové parkové úpravy v centru nebudou (místo parku tam asi i nadále zůstane jen štěrkové parkoviště - možná proto, že park i parkoviště znějí podobně, a tak se zastupitelé domnívají, že to je totéž a tedy vyřízeno?).

Mezi ono mlácení prázdné slámy by se asi daly zařadit i vysloveně utopické bludy, jako že by snad SMS mohly nahradit vysílání místního rozhlasu (tomu, že by obec nakoupila pro každou domácnost jeden mobil a financovala jeho provoz i nijak laciné rozesílání SMS nevěří snad ale ani socialističtí autoři takové vize?) či "obnovení besed zastupitelů s občany" (besedy zastupitelů s běžnými občany se však nikdy nekonaly, takže jejich "obnovení" znamená asi jen to, že nebudou ani nadále, a na názory občanů budou zastupitelé semknutí nyní v naší Národní frontě kálet i nadále).

Nejdůležitější výsledek oživení zombie socialistické Národní fronty asi je, že jsme si tím opět dokázali, jak se tady máme skoro všichni rádi, a že když jde o vyvlastňování něčích majetků, dokáže většina táhnout za jeden provaz.

Za opravdu velký klad a snad jediný rozdíl proti někdejší národně-frontovní zvůli je možné považovat, že nám do svého programu zastupitelé neodhlasovali i doporučení, že komu se něco u nás v obci nelíbí, měl by se ve vlastním zájmu co nejdříve odstěhovat - tak jak to tady neustále s oblibou šíří různí úchylní anonymové a veřejně tuto myšlenku podporuje i vedení naší radnice.
28.03.2004
?subject=V Okříškách byla obnovena jednotná Národní fronta'>Jaromír Suchý


přístupů: 7713    diskusních příspěvků: 0


© Jaromír Suchý 1999 - 2014