Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Dá se věřit tomu, co vidíte na serveru okrisky.cz?

Jak se v Okříškách většinou ví, získala naše obec za své www stránky vloni ocenění v soutěži Zlatý erb - dokonce vítězství v celostátním kole. Méně už, že tento titul naprosto znehodnocuje fakt, že pořadatelem soutěže byla firma, která Okříškám stránky vyrobila (bylo by proto spíše divné, kdyby to skončilo jinak). Nikoho by tak nemělo překvapit, když zjistí, že v onom "vítězném" redakčním systému vismo, které naše stránky používají, nefungují správně ani některé elementární funkce.

Je jasné, že žádný redakční systém nezabrání tomu, aby tam obecní demagogové, vyškolení důkladným soc-dem stranickým vymýváním mozků, neomezeně psali i oslavné bludy o tom, jak skvěle to tady vedou. Mohl by ale zajistit alespoň formální správnost technických údajů, které by zfalšovat neměly jít - tedy např. kdo konkrétně tam nějakou informaci zveřejnil a kdy přesně to bylo.

Přestože bych očekával, že redakční systém, který údajně používá přes 1200 měst a obcí, by měl být zabezpečen alespoň natolik, aby na oficiální část stránek mohli přispívat jen autorizované osoby, na našich vismo stránkách si zřejmě může zveřejňovat kdo chce co chce a vismu je to jedno - minimálně asi neví o tom, kdo to byl a kdy to bylo.

Ale už konkrétně...
Před časem jsem si na našich obecních stránkách nastavil příjímání zasílání novinek o změnách na nich emailem. Zpráva, která zájemci přijde, má např. takovýto tvar:

vismo na serveru okrisky.cz

Zajímavé na ní je samozřejmě především to, že vismo sice ví, že někdo vytvořil či změnil nějakou stránku, ale protože se onen autor může podepsat i jako "neuvedeno", mohl to být zřejmě kdokoliv.

Pokud kliknete na odkaz, uvedený v emailu, čeká vás překvapení druhé:

vismo v praxi

dalo by se očekávat, že by vismo mělo mít povědomí o tom, kdy došlo k poslední úpravě stránky (v emailu bylo uvedeno nejen datum, ale i přesný čas - 21.2.2005 v 6:30), kupodivu ona změněná stránka uvádí úplně jiné datum poslední úpravy - 4.10.2003. Zřejmě "levá ruka" visma neví, co dělá "pravá", a tak v konečném výsledku vismo buď není schopno při zobrazení jakékoliv stránky s dokumenty najít v databázi ten správný odpovídající údaj o datu jeho poslední úpravy (což je relativně lepší případ), anebo staré datum platí a žádná změna ve zveřejněném dokumentu promítnuta není (a to už by byla opravdová ostuda).

V jednom měl ale obdržený email pravdu - na stránce o dotacích stejně jako na 90% ostatních stránek Okříšek opravdu žádný autor uveden není. Dřív jsem proklínal, že se v novinách autoři zbaběle schovávají za nějaké zkratky, vismo to ale dovedlo k dokonalosti v tom, že autoři mohou i na ty nejoficiálnější stránky přispívat naprosto anonymně!

Jak už jsem psal, "vítězný" redakční systém "vismo" používá údajně přes 1200 měst a obcí. Je pro mě proto nepochopitelné, že může i po letech ostrého nasazení na mnoha serverech obsahovat takovéto naprosto začátečnické chyby. Firma Česká vydavatelská pro internet s.r.o. ale asi ví, proč se rozhodla, že spíše, než na kvalitní otestování (či jeho zaplacení externí firmě) svého produktu věnuje peníze raději na zaplacení soutěže Zlatý erb. Každý má ale samozřejmě právo získávat si zákazníky tak, jak mu to jde nejlépe.

Pro čtenáře jakýchkoliv stránek, pořízených v systému vismo, z toho ale plyne jediné - tomu, co zatím vidíte, můžete věřit asi stejně tak, jako vychcánkům, co to na velkých plakátech nedávno mysleli tak upřímně.
06.03.2005
?subject=Dá se věřit tomu, co vidíte na serveru okrisky.cz?'>Jaromír Suchý
přístupů: 5690    diskusních příspěvků: 9    poslední: 26.08.2005 18:50:02


© Jaromír Suchý 1999 - 2014