Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Další kostlivec ve skříni našeho pana starosty

Nevím čím to je, ale zdá se mi, že ať se začnu zajímat o cokoliv dalšího, souvisejícího s činností naší radnice, opět narazím na nějaký šlendrián - tentokrát to bylo v souvislosti s projektem ozelenění naší obce.

Okříšky nedávno utratily asi 60 tisíc z veřejných rozpočtů na projekt ozelenění některých lokalit v naší obci. Hodnocení samotného projektu si nechám na jindy, dnes bych rád psal o něčem jiném, co ale s touto akcí také bezprostředně souvisí.

Aby mohl být jakýkoliv takový projekt úprav veřejné zeleně smysluplný, musely by být ještě před jeho zahájením splněny současně nejméně tři základní podmínky:


První dva nedořešené problémy jsem tady již dříve vícekrát připomínal a tak se budu věnovat jen tomu třetímu. Následující mapka je okolí naší hasičárny v projektu na internetových stránkách naší obce:

projekt

Pro úplnost ještě doplním i originální katastrální mapu tohoto území, kterou jsem si minulý týden nechal udělat v Třebíči:Protože pro jakékoliv úřední jednání je ona druhá oficiální mapa závazná, je nepříjemné, že obsahuje chyby. Něco jsou relativně drobnosti - např. chybějící zanesení našeho pomníku na oslavu ruských okupantů a kolaborantů s nimi (č.1 v opravené mapce níže). Horší je, že např. zcela schází kompletní stavba neoficiální hasičské restaurace (je ve sklepě pod pódiem - vchod je ze zadní strany):(zakreslil jsem ji níže jako číslo 2) - pan architekt přitom na prvním obrázku místo tohoto stavení i betonových ploch kolem něho naplánoval zelenavý trávníček, zakreslena není ani požární nádrž (3)

požární nádrž

a dokonce ani silnice,

ulice

spojující ulici Jihlavskou a Sadovou (č.4).Pikantní přitom je, že budka o ploše pouhých 8 m2,která také patří obci Okříšky, je v katastrální mapě zakreslená správně (to je ono č. 773).

Pro méně znalé připomenu, že to, aby byla katastrální mapa v pořádku, je výhradně povinností majitele pozemků (měl by si nechat všechny své stavby do katastru zanést) a příslušného stavebního úřadu (měl by případné nelegálně postavené stavby nechat odstranit). Jestliže je ale i na tak maličkém náhodně vybraném území Okříšek v katastrální mapě tolik chyb, jen stěží se může používat jako věrohodný podklad např. i pro projekt ozelenění obce.

Vyplývá z toho všeho jediné: že je už z principu špatné, když stavební aktivity obce Okříšky kontroluje stavební úřad, který je podřízen našemu starostovi - jednoduše si totiž vzájemně kryjí chyby ve své práci a oběma to vyhovuje. Např. zákon o střetu zájmů by proto měl právě takovouto "symbiózu" zakázat a pokud znáte, milí čtenáři, nějaké poslance, bude hezké, když jim to doporučíte k prosazení.

Všechny neevidované stavby a tím současně i chyby v naší katastrální mapě zřejmě souvisí především s tím, jak se za socialismu moc na zákony nehledělo - stačilo si plivnout do dlaní, říci "hej rup" a postavit či zbořit kdekoliv cokoliv - důležité bylo, aby si to vládnoucí soudruzi jen mezi sebou dokázali zdůvodnit, jakože přece zase udělali něco tzv. "pro lidi". Na naší radnici jsme se soudruhů bohužel zatím nezbavili, takže se musíme smířit s tím, že to tak je stále.

Ale věčně to tak být nemusí. Za rok budou volby a po nich náš "doživotní" starosta může také o své místo přijít. Jsem proto docela zvědavý, jestli se mu za tu zbývají nedlouhou dobu podaří vymést alespoň některé zaprášené kostlivce z radničních skříní (uvedení obecních pozemků v katastrálních mapách do souladu s realitou totiž nepovažuji za žádnou banalitu), anebo bude tak jako dosud jen pasívně dožívat s vidinou, že všechny jeho dluhy určitě rád v budoucnu odstraní či zaplatí někdo jiný.
04.10.2005
?subject=Další kostlivec ve skříni našeho pana starosty'>Jaromír Suchý


Související odkazy:
Na adrese http://nahlizenidokn.cuzk.cz si můžete najít - pokud znáte číslo parcely - jejího vlastníka a některé další údaje o ní.


přístupů: 6187    diskusních příspěvků: 15    poslední: 28.11.2005 18:19:28


© Jaromír Suchý 1999 - 2014