Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Fraenkische CZ s.r.o. v Okříškách nic stavět nebude...

Tak mediální bublina, kterou v poslední době neustále vypouštěl náš pan starosta a další radní, defitivně splaskla. Firma Fraenkische CZ s.r.o., která měla v tzv. průmyslové zóně Okříšky postavit nový závod a zaměstnat v něm 300 lidí, tady definitivně nic stavět nebude. Vzhledem k jejím dosavadním veřejně dostupným ekonomickým výsledkum ale něco takového mohlo být překvapením opravdu asi jen pro našeho pana starostu a ostatní radní.

Čtvrteční (7.9.2006) jednání obecního zastupitelstva definitivně pohřbilo variantu, že by firma Fraenkische CZ s.r.o., která má základní jmění jen 200 tisíc korun a podle dosavadních veřejně dostupných údajů za celou dobu svého působení v naší republice zatím produkovala výhradně dluhy včetně nedoplatků na sociálním a zdravotním pojištění, v Okříškách něco stavěla.

To by ale nebyl náš starosta, kdyby jednu splasklou mediální bublinu okamžitě šikovně nenahradil mediální bublinou jinou: místo Fraenkische CZ s.r.o. (které - i když s katastrofálními ekonomickými výsledky - přece jen už existuje 4 roky) by prý mohlo na stejném obecním pozemku stavět jiné s.r.o. - CTP invest, spol. s r.o. a výrobní haly pak bude dále pronajímat - např. i oné firmě Fraenkische.

Třebaže o oné druhé s.r.o. do čtvrtka nikdo z našich občanů asi v životě neslyšel (a samozřejmě nejspíš ani nemohl - ona firma totiž vznikla až v květnu roku 2006, přesto její zástupce pan Svoboda v okázalé videoprojekci uváděl desítky mamutích světových koncernů, které už jsou údajně jejími klienty!), zastupitelům to nijak nebránilo v tom, aby se rozhodli věnovat jí bez jakéhokoliv výběrového řízení a prakticky bez jakékoliv veřejné rozpravy obecní pozemek o rozloze cca 27 tisíc m2 za jednu jedinou korunu.

"Samozřejmě" nebyla žádná ze schvalovaných smluv, týkajících se tohoto velkorysého obecního daru tři měsíce staré firmě, zveřejněna dopředu, a dokonce ani na jednání zastupitelstva (starosta to obhajoval tím, že žádnou takovou povinnost prý nemají), takže jsem byl odkázán jen na to, co jsem si v chvatu přečetl z tajného obecního "informátoru", který mi až tam půjčil jeden ze slušnejších zastupitelů, nicméně i v něm část podstatných materiálů - tj. i obě nejdůležitější přílohy smlouvy - asi "čirou náhodou" scházela, takže s velkou pravděpodobností kromě starosty a přítomného zástupce CTP investu nikdo nevěděl, cože to vlastně naši zastupitelé schválili.

Doslova mě šokovala ta část schvalované smlouvy, podle které by se obec zavázala tajit prakticky všechno, co se projektu týká:

smlouva s CTP invest

Zeptal jsem se proto přítomného zástupce CTP investu k čemu by takové tajení informací, týkajících se obecního majetku, mělo být dobré, a dozvěděl se, že to je prý podle něj "standardní" požadavek zahraničních investorů. A je to prý hlavně kvůli tomu, aby - když se stěhuje nějaká výroba ze západní Evropy k nám - o tom nikdo nevěděl a propuštění dělníci v západní Evropě se tomu nemohli nějak účinně bránit.

Vzhledem k tomu, že je tento dobrovolný závazek na utajování informací, které má obec k dispozici, naprosto nezákonný (Obchodník zákoník přesně říká, co je "obchodní tajemství", Zákon o svobodném přístupu k informacím pak přesně definuje to, co mají veřejné instituce poskytovat či tajit) a navíc padá i základní argument investora - o žádné stěhování výroby ze západní Evropy v tomto případě nejde, navrhl jsem proto, aby byla tato část smlouvy z návrhu vypuštěna.

Asi tušíte, jak to "samozřejmě" dopadlo - můj požadavek nepodpořil vůbec nikdo ze zastupitelů. Nezbude mi tedy, než požádat Ministerstvo vnitra ČR, které by mělo provádět dohled nad činností samospráv, aby využilo svých pravomocí k tomu, aby onu smlouvu prohlásilo za neplatnou kvůli nezákonnému omezování přístupu k informacím. Uvidíme ještě, jak to dopadne...

A ješte tři perličky, které nám pan Svoboda, zastupující CTP invest, prozradil:
- mají prý vybranou i jinou lokalitu, kde by chtěli stavět, takže zatím vůbec není jisté, kterou si nakonec vyberou a v Okříškách tedy na 50% vůbec nemusí investovat
- důvody, proč bude Fraenkishe CZ s.r.o. stejně odcházet z Jihlavy jsou údajně především dva: dostali výpověď od firmy SAPELI - majitele objektu, ve kterém podnikají (vy byste, milí čtenáři, taky dali výpověď nějakému svému podnájemníkovi, se kterým byste byli jako majitelé objektu ve svém vlastnictví spokojeni?) a nelíbí se jim prý také, že lidé v Jihlavě jsou díky firmě Bosch příliš rozmlsaní a chtějí za svou práci odpovídající peníze (Fraenkische zřejmě očekávají, že např. v Okříškách jim asi všichni budou nadšeně dělat otrockou práci na 3 směny v drsném výrobním prostředí i za minimální mzdu).

Přiznám se, že mi zatím dočista uniká, proč by vlastně nějaký investor podnikal zrovna tady - v místě, kde je po silnicích tak mizerná dopravní dostupnost (když napadne sníh, kamióny nevyjedou ani na nejbližší kopec do Zašovic), jen velmi malá nezaměstnanost (lidé mohou snadno dojíždět vlakem do Jihlavy) a naše tzv. průmyslová zóna je v docela prudkém svahu, takže bude vyžadovat obrovské náklady na srovnávání terénu (v Třebíči s dvojnásobnou nezaměstnaností a lepším připojením k dálnici by přitom mohli investoři dostat pozemky i na rovině taky prakticky zadarmo). Jediná relativní "komparativní" výhoda Okříšek, která mě napadla, že by sem snad mohla někoho lákat, je prohnilé korupční prostředí na naší radnici (a jeho průvodním znakem je i trapná snaha tajit veškeré informace - viz i ona citovaná smlouva). Otázka ovšem je, zda zrovna investor, kterého by přitahovalo nějaké prohnilé korupční prostředí, pro nás bude jakýmkoliv přínosem.
11.09.2006
?subject=Fraenkische CZ s.r.o. v Okříškách nic stavět nebude...'>Jaromír Suchý
přístupů: 7961    diskusních příspěvků: 8    poslední: 09.03.2011 11:14:42


© Jaromír Suchý 1999 - 2014