Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Ke druhému zasedání zastupitelstva Okříšek

Omlouvám se, že jsem Vás, milí čtenáři, v poslední době docela zanedbával a místo toho se věnoval jiným kratochvílím. Takže co je u nás na vsi (ale možná budeme brzy i městys!) nového...

Nevím, zda víte či nevíte, ale v Okříškách letos poprvé v historii vyhrála komunální volby ODS a naše Strana zelených se kvůli malému počtu našich kandidátů (6 z 15 možných) a obrovskému celkovému množství kandidujících (109) do zastupitelstva vůbec nedostala. ODS (prý?) měla předběžně domluvenu takovou podporu, která by jí zajistila místo starosty a s tím související možné změny v chodu celé obce. Bohužel jejich začátečnickými chybami (souhlas s tajnou volbou starosty a při nich je některý z koaličních partnerů podrazil) přišli chlapci z ODS nejen o místo starosty, ale nemají dokonce vůbec žádné zastoupení ani v obecní radě.

Minulý čtvrtek (14.12.2006) se konalo druhé zasedání našeho zastupitelstva. O drobné změně k lepšímu svědčí, že tentokrát byla poprvé v historii na obecním webu část podkladových materiálů pro jejich jednání. Už v jeho samotném úvodu jsem našeho starostu Kulu dočista rozhodil, když jsem přesvědčil 8 zastupitelů, že nemohou čtvrtit slepici, která ještě běhá po dvoře. Podle předem oznámeného programu jednání totiž měli mít jako třetí projednávaný bod něco jako "odměny obecním zastupitelům" a až někde úplně na konci schvalovat rozpočet na příští rok. Přesvědčil jsem je proto o logickém faktu, že jejich odměny jsou až to úplně poslední, na co by obec měla dávat peníze, a když zatím nikdo neví, zda na jejich odměny po schválení rozpočtu nějaké peníze vůbec zbudou, nemůžou si je ještě předtím přidělit, a tak si na můj návrh skutečně odhlasovali, že "odměny zastupitelům" se přesunou až po schválení rozpočtu.

Na začátku se volily výbory zastupitelstva. Nejprve krátké zopakování pro ty, kdo se příliš neorientují v problematice činnosti zastupitelstva. Podle zákona o obcích 128/2000Sb. musí mít povinně každé zastupitelstvo nejméně dva výbory - finanční a kontrolní. Tyto výbory nemají v obci naší velikosti absolutně žádnou pravomoc a jde výhradně o poradní orgán zastupitelstva, jejichž stanovisky se zastupitelé mohou ale také vůbec nemusí řídit. Oba výbory mají být u nás tentokrát pětičlenné. Stačí, když jsou předsedové výborů členy zastupitelstva, ostatními členy může být kterýkoliv občan obce.

Ve většině obcí či měst si zpravidla do finančního výboru volí odborníky na finance a do kontrolního výboru zástupce opozice, aby měli "vládnoucí" zastupitelé co nejlepší zpětnou vazbu na svou činnost. Každému je doufám zřejmé, že právě většinové zastoupení opozice v kontrolním výboru je možností, jak trochu minimalizovat případné chyby "vlády". U nás v Okříškách se "samozřejmě" činnost tohoto výboru dosud považovala za zbytečnou a vypadá to podle všeho, že ani za mnoho let existence si dokonce nebyl schopen dát dohromady pravidla, podle kterých bude jednat, rozhodovat a dokumentovat svoji činnost - nějaký svůj jednací řád a svůj statut. Předchozí zastupitelé zřejmě totiž ani neočekávali, že by nedejbože začal někdy skutečně pracovat jako zpětná vazba a nějaké návrhy zastupitelstvu skutečně přednesl. Na internetových stránkách obce bylo ještě ve čtvrtek ráno dokonce uvedeno, že ten předchozí kontrolní výbor měl naprosto absurdní počet jen dvou členů (p. Kubát a p. Zejdová).

Ve čtvrtek se tedy volili noví členové těchto dvou výborů. Vzhledem k tomu, že o práci v nich nebyl mezi občany nikdy absolutně žádný zájem, zastupitelé určitě opět horko-těžko dávali dohromady minimální nutný počet kandidátů do nich.

Přiznám, že jsme tak byli domluveni, a proto jeden ze zastupitelů za ODS trochu rozčeřil stojaté vody poklidného jednání tím, že jako jednoho z členů kontrolního výboru navrhl i mě. A jak naschvál celkový počet navržených kandidátů přesně odpovídal počtu členů kontrolního výboru.

Už když ale starosta určil, že tentokrát se nebude hlasovat dohromady o celé kandidátce najednou jako vždy v minulosti (počet kandidátů do obou výborů byl stejný jako počet jejich členů, takže stejně nebylo z čeho vybírat), bylo jasné, jak hlasování dopadne. Všichni ostatní navržení do výborů dostali 100% hlasů, jen já pouze 4 hlasy - 3 od zástupců ODS a jeden od jednoho z nezávislých (na zvolení bylo potřeba 8). Na protest proti takovému výsledku hlasování odešel Jaroslav Dosedla (za ODS) demonstrativně z jednání a už se na něj až do konce nevrátil. Bylo to ale podle mého názoru zbytečné gesto, které jsem se mu snažil rozmluvit - usměvavých a spokojených s takovým výsledkem hlasování bylo totiž nejen těch 9 zastupitelů, kteří mě v kontrolním výboru nechtěli, ale především a nejvíc ze všech jsem s tím byl kvůli složení výboru nakonec spokojen já sám!

I když jsem si nikdy nedělal přehnané představy o matematických či logických schopnostech některých konkrétních lidí v zastupitelstvu, takovouhle jejich davovou logickou minelu bych opravdu nečekal. Někteří pánové z naší radnice se posledních 8 let, co vychází Voříšek, usilovně a nijak neskrývaně snaží o to, aby mě buď umlčeli, anebo alespoň dostali do úzkých tím, že na mě nakydají nějakou těžkopádně vymyšlenou špínu, nicméně jejich pokusy byly dosud spíše marné. A teď, když dostali přímo ode mě takovou krásnou nahrávku na smeč, jak mě mohli snadno dostat do pasti a zbavit se všech problémů, které jsem jim dosud určitě přinášel, toho vůbec nevyužili!

Kontrolní výbor je kolektivní orgán. O tom, co bude či nebude dělat (plán kontrol) rozhoduje zastupitelstvo, jaké informace a návrhy zpět předloží zastupitelstvu se na výboru vždy hlasuje. (Je naprosto vyloučeno, že bych si potom díky své případné funkci např. mohl přijít na úřad a říci: "jsem členem kontrolního výboru - ukažte mi tu smlouvu, o získání jejíhož textu se už rok soudím.") Za stávající situace (všichni zbývající členové a členky kontrolního výboru jsou starostovi kamarádi) bych tam ale byl naprosto bezmocný - každý určitě chápe, že čtyři jsou vždycky více než jeden, a protože se absolutně o všem kolektivně hlasuje, tak jediný (byť sebešikovnější) člověk přece nikdy ve výboru nemůže přehlasovat zbývající čtyři (aby třeba prosadil kontrolu něčeho, co považuje za důležité zkontrolovat). A i kdyby se mi náhodou podařilo další členy výboru k něčemu někdy přesvědčit, zastupitelstvo stejně naše stanovisko může lehce smést kdykoliv ze stolu a vůbec se jím nezabývat. Za stávajícího personálného složení kontrolního výboru a zastupitelstva bych tak stejně nikdy neměl nejmenší šanci cokoliv prosadit, a k ničemu z toho, co se radnice snaží ututlat, bych se samozřejmě nikdy nedostal. Jenomže - a to je to, co jim v zaslepené nenávisti ke mně vůbec nedošlo - kdybych už byl v onom kontrolním výboru, už bych dále nemohl provozovat Voříška ve stávající podobě a nikdy bych nemohl psát o nějakých "Kulovičkách", "kulovinách", "kulovizi" atd., protože by mi úplně každý mohl naprosto oprávněně vpálit do obličeje: o tomhle nemáš nejmenší právo takhle ironicky psát, protože jsi teď taky jeden z nich, a za všechno to špatné, co se na radnici v Okříškách děje, už máš teď taky i ty přímou osobní zodpovědnost, tak o tom laskavě mlč a snaž se to změnit přímo tam!

Při "projednávání" rozpočtu (cca 16 milionů Kč) na příští rok (projednávání píšu v uvozovkách proto, že na zasedání zastupitelstva Okříšek se stejně nikdy nic neprojednává a zastupitelé o ničem nediskutují - všechno se dávno dojednalo na tajné schůzce zastupitelů týden před veřejným zasedáním) jsem měl jedinou připomínku k rozpočtu já - navrhoval jsem vypustit částku okolo milionu, určenou na plat starosty a místostarostky s vcelku logickým zdůvodněním, že toto zastupitelstvo nerozhodlo o tom, že by ony dvě funkce měly být uvolněné a proto by za to oni dva ani žádnou mzdu brát neměli. Proč by to oba nemohli dělat zdarma ve svém volném čase jako koníčka?

Starosta argumentoval tím, že se oni dva stali uvolněnými funkcionáři už v minulém volebním období a protože to nové zastupitelstvo nezrušilo, automaticky jsou i nadále uvolněnými funkcionáři. To je opravdu svérázná interpretace - pak tedy dost dobře nechápu, proč se volil nějaký nový finanční a kontrolní výbor, když klidně mohl zůstat ten minulý, proč se opět volila obecní rada, když je stejně stejná jako minule, proč se volili noví zástupci reprezentující obec v některých institucích a obecní firmě Technické služby Okříšky atd. atd.

Druhý den (v pátek) mě čekalo ještě jedno příjemné překvapení, které by mohlo naznačovat, že tyhle komunální volby nemusely být úplně zbytečné: dostal jsem od místostarostky informaci o jednotlivých příjmech bývalých zastupitelů z obecního rozpočtu, kterou jsem si předtím vyžádal - můžete se na ně také podívat, pokud vás to zajímá (rozdíly mezi příjmy jednotlivých osob jsou způsobeny odměnami za vedení výborů, práci v obecní radě či zkráceným funkčním obdobím některých osob). Bylo to sice až poslední den lhůty, kterou na to úřad měl, ale mile mě překvapilo, že s tím tentokrát nedělali žádné cavyky.
19.12.2006
?subject=Ke druhému zasedání zastupitelstva Okříšek'>Jaromír Suchý


přístupů: 5133    diskusních příspěvků: 1    poslední: 31.12.2006 19:59:55


© Jaromír Suchý 1999 - 2014