Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Spíše jen kontraproduktivní frašky

V poslední době se nějak roztrhl pytel s prapodivnými akcemi, kdy starosta se zastupiteli jdou někde něco demonstrativně uklidit. Nedochází jim asi, že takový "happening" může napáchat daleko víc škody, než užitku.

A není to záležitost pouze Okříšek - ve včerejší MF Dnes vyšel komentář jejich redaktora, kde iniciátora takové akce v Jaroměřicích považuje z nijak neuvedeného důvodu dokonce za "moudrého" člověka.Bohužel nám pan Blažek zapomněl napsat to nejdůležitější - v čem spatřuje smysl něčeho takového, aby si zastupitelé kolektivně vyhrnuli rukávy, plivli do dlaní a "přiložili ruku k dílu" jako v krásných budovatelských filmech z padesátých let.

Zastupitelé jsou na radnici přece především proto, aby zodpovědně rozhodovali o racionálním hospodaření se svěřenými desítkami milionů korun. Všechno ostatní je méně důležité. Jestliže je jejich obec či město špinavé natolik, že je potřeba, aby dokonce i zastupitelé vyrazili do ulic uklízet, znamená to, že především na radnici velmi mizerně hospodaří, když se jim v obecním rozpočtu nepodařilo najít pár tisíc na zaplacení té nejméně kvalifikované práce, spojené s úklidem, a musí ji proto dělat sami.

Navíc je takové jednání zastupitelů naprosto asociální. Lidé s nejnižší kvalifikací si daleko nejhůře najdou práci, protože nekvalifikované práce je málo. Jestliže zastupitelé - místo toho, aby na ni jen zajistili peníze a nechali tak vydělat nějakým nezaměstnaným - chudým práci ještě naopak naprosto zbytečně seberou jen pro prázdná teatrální gesta jakože taky umí pracovat rukama, zůstanou chudí nadále odkázáni na ponížené žebrání o sociální dávky a budou se dále propadat do společenského bahna. Tohle že je opravdu "moudré"?

Ona je vůbec otázka, kdy má smysl pořádat nějakou takovou demonstrativní akci?

Jistě tehdy, když bych chtěl veřejnost či odpovědné státní úředníky upozornit na problém, při jehož řešení jsem již vyčerpal všechny ostatní zákonné možnosti. Anebo když bych chtěl (coby zastupitel) jít ostatním občanům příkladem v dodržování důležitých zákonů či jiných pravidel, na které si zatím třeba ještě ostatní nezvykli, ale bylo by dobré, kdyby začali. Oba dva případy by ale musely být samozřejmě provázeny současně silnou osvětovou mediální kampaní, aby lidé vůbec pochopili o co jde, a navíc je hrozně důležité si dávat pozor na nedělání školáckých chyb při organizování takové akce.

V Okříškách se letos už podruhé rozhodli zastupitelé vyčistit příkopy kolem cest na Heraltice a Zašovice. Asi vůbec netuší, že tyto silnice patří kraji a uklízet ony příkopy by proto měla krajská správa silnic - nakonec v zimě dost ušetřili a tak by mohli investovat něco do úklidu. Jestli tedy naši zastupitelé tak rádi dělají úklid za někoho jiného, spíše, než s úctou, by asi měli počítat s posměchem.

A i když se pořadatelé akce v Jaroměřicích i Okříškách dušovali, že jde o "akci na ochranu životního prostředí", dělali ve skutečnosti přesný opak toho, jak by skutečně ekologická akce měla vypadat: místo toho, aby sebrané PET láhve sešlápli a vytřídili do žlutých kontejnerů na plasty, sklo dali do kontejnerů na sklo, sebrané kovy dali do sběrny atd., naložili pěkně všechno dohromady do společných černých pytlů, kterými potom jenom zbytečně zatížili skládku.
29.04.2007
?subject=Spíše jen kontraproduktivní frašky'>Jaromír Suchý


přístupů: 5258    diskusních příspěvků: 0


© Jaromír Suchý 1999 - 2014