Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Návštěva z Deníku

Včera jsem využil volna a nevlídného počasí ke generálnímu úklidu doma a ve skeneru přitom narazil na zapomenuté speciální číslo deníku Deník, které bylo věnována Okříškám. Připomněl jsem si v té souvislosti návštěvu "potulného cirkusu" regionální redakce těchto novin, který k nám do obce zavítal před 14 dny.

Program setkání novinářů s občany byl pestrý - z toho, co jsem stačil vidět, tak křepčící místní dětský taneční soubor Okřešánek, atrakce pro děti, možnost vylosování automobilu pro jednoho šťastného tipujícího, předplatné novin na zkoušku zdarma, ukázka mobilní redakce a podobně.

Deník v Okříškách

Setkání s redakcí předcházelo ono speciální číslo Deníku, o kterém jsem se zmínil v úvodu a  které jsme těsně předtím dostali do schránek. Protože šéfredaktorem regionální pobočky Deníku pro Třebíčsko je Luděk Mahel, který je z Okříšek (hrávali jsme spolu dříve loutkové divadlo v souboru Gutaperča, jehož název vymyslel právě on), šel jsem mu trochu škodolibě ukázat paskvil, který se jim v tom speciálním čísle pro Okříšky povedl:

speciální číslo Deníku

Byl docela překvapen, protože prý si toho do té doby nikdo nevšiml. (Překvapena byla poté i autorka onoho textu Pavla Krčálová.)

Využil jsem toho, že moderátor z improvizovaného jeviště zrovna zoufale sháněl někoho, kdo by se přítomného pana starosty zeptal na něco, co v obci nefunguje, jak by mělo, a abych jim všem udělal radost, přihlásil jsem se. Nebyl tam příliš prostor otevírat některou z velkých radničních křiváren a tak jsem se pana starosty zeptal jen na ten nejjednodušší ze starých případů: proč už osmý rok záměrně sabotuje můj mnohokrát opakovaný návrh, že by všem zájemcům (podnikatelům ale i občanům) mohli z radnice emailem posílat upozornění na plánované odstávky vody, elektřiny či plynu. Je to zdarma a na rozdíl od hlášení místního rozhlasu to nikdo nemůže přeslechnout a pak být nemile překvapen.

Před osmi lety nemožnost zavedení takové služby ještě obhajoval starosta tím, že na radnici není nikdo, kdo by takové emaily byl schopen posílat. Teď, když každoročně "bodují" s obecními internetovými stránkami v soutěži Zlatý erb, už by asi taková argumentace připadala trapná i jemu, a tak použil novou fintu - prý to je proto, že o to nikdy nikdo neprojevil zájem, a navíc prý na podnikatele stejně nemají emailové adresy.

Když jsem panu starostovi připomenul, že na setkání místních podnikatelů se zastupiteli před 2 lety o to měli zájem snad úplně všichni přítomní podnikatelé, exceloval dalším skvělým argumentačním klínem: prý co bylo před 2 či 3 lety ho nezajímá, ale důležité je, že na letošním setkání zastupitelů s podnikateli (kde jsem bohužel chyběl) o to už nikdo znovu nepožádal (takže kolikrát se musí podle této vrchnostenské logiky u našich "vyvolených" o všechno opakovaně žádat - dvakrát, třikrát za sebou? nebo dokonce 3 roky soustavně?). Bohužel přítomní novináři Deníku nijak nezareagovali na takovouto skvělou ukázku typické "kuloviny" a tak program vesele běžel dál.

Přiznám se, že opravdu nechápu tu starostovu logiku, proč mu přijde výhodnější neustále vynakládat tolik energie na vymýšlení nových lží a nesmylů proč že 2x až 3x za rok nejsou schopni rozeslat hromadný email, místo toho, aby daleko méně energie věnoval práci, za kterou je královky placen, a občanům a podnikatelům vyšel vstříc.

Kdyby ale k ničemu jinému, byla ona akce Deníku užitečná už kvůli tomu, že radnice nechala těsně (několik hodin) předtím aspoň trochu uklidit podlahu v čekárně na autobusovém nádraží, kterou dlouhodobě zdobilo několik vrstev zvratků a dalších lidských výkalů v koutech. Sice tím na druhou stranu Okříšky přišly o turistickou atrakci, která svou vizáží a odérem tak přiléhavě vítala nové návštěvníky, kteří právě vystoupili z autobusu a ocitli se v naší obci poprvé, ale vzhledem ke "kulturnosti" našinců je jisté, že to je jen dočasné - brzy bude zastávka určitě zase krásně poplivaná a zablitá a čekající se tam budou cítit opět v láskyplné péči naší okříšské radnice.

Dokonce se nedávno v anketě na oficiálních internetových stránkách obce objevila opravdu originální myšlenka zcela v duchu nefalšované okříšské radniční logiky: naši "vyvolení", kteří bez auta neudělají ani krok a tudíž nikdy nebudou muset čekat v přívalu deště nebo sněhu na autobus, opravdu vážně uvažují o tom, že než se o čekárnu starat a občas ji uklidit, bylo by možná lepší ji zbořit. Kupodivu uklízet cizí odpadky na cizím pozemku jim žádný problém nedělá, naopak jsou na to ještě pyšní.
09.05.2007
?subject=Návštěva z Deníku'>Jaromír Suchý


přístupů: 5219    diskusních příspěvků: 1    poslední: 15.05.2007 21:14:10


© Jaromír Suchý 1999 - 2014