Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Prapodivné praktiky našeho obecního úřadu

Opravdu si nedělám žádné iluze, že na našem obecním úřadě panuje nějaký velký pořádek, přesto mě neustále překvapují další prapodivnosti, které jsou z našich daní velmi štědře placení úředníci schopni napáchat. Například před 14 dny...

Denně se setkáváme na vlastní oči se špinavostmi, které většina z nás vnímá jako něco, co by se dělat nemělo, ale přesto se najde jen velmi málo těch, kteří se tomu snaží zabránit, aby se to vícekrát neopakovalo. Buď osobně zakročí nebo takovou událost ohlásí úřadům. Jedno i druhé ale vyžaduje jistou odvahu, protože většina z nás má v podvědomí současně zafixováno "co tě nepálí nehas", čili že do cizích problémů je lepší se neplést, a obdobně že ten, kdo se obrací s nějakým oznámením na úřad, je nejspíš zavrženíhodný "udavač". Navíc tomu nahrává i to, že lumpáren, které se opravdu musí nahlásit úřadům je vcelku málo (např. jen vražda, vlastizrada apod.)

Já už s tímhle (pokud jde o veřejné činitele, kteří by měli jít ostatním příkladem) žádné problémy nemám, takže když vidím např. strážníky či policisty, kteří příliš provokativně porušují zákon (např. parkují na místě pro invalidy, v protisměru či na zákazu zastavení), jdu jim klidně říct, ať s tím přestanou, a když mě odbudou, dám si tu práci na ně poslat stížnost. Kdo jiný, než právě oni, by měl předpisy dodržovat a jít ostatním příkladem?

Zatím se mi jen málokdy stalo, že by mě po takové stížnosti nadřízený (např. oněch strázníků či policistů) poslal do háje – každý zpravidla naopak slíbí, že udělá všechno proto, aby se to už neopakovalo. A jsem přesvědčen, že pokud by se stejně "agresivně" chovali občané masověji, určitě bychom si ty policisty jednou opravdu vychovali tak, aby alespoň oni např. všechny dopravní předpisy dodržovali.

Ale raději zpátky od policie k naší radnici. Měl jsem dosud za to, že když se občan oficiálně obrátí na úřad s nějakou konkrétní připomínkou, týkající se jeho činnosti, jde o naprosto důvěrnou komunikaci mezi občanem a úřadem, do které nikomu dalšímu absolutně nic není a rozhodně to není nic, co by mohl úřad sám svévolně zveřejňovat. A už vůbec ne dokonce ještě před pravomocným rozhodnotím úřadu o podstatě podání. Až dosud jsem si bláhově myslel, že tento princip respektují i u nás – už třeba i proto, aby k nim občané měli důvěru až od nich obec bude potřebovat nějakou spolupráci (např. při potírání drobné kriminality – sprejerství, vandalismu apod.)

V pondělí 7.5. jsem pozdě odpoledne předal na podatelně Obecního úřadu Okříšky oznámení pro Komisi pro projednávání přestupků Obecního úřadu Okříšky. Přestupku se podle mého oznámení mohlo dopustit několik našich zastupitelů (kteří by podle svého zastupitelského slibu samozřejmě naopak měli jít ostatním příkladem v dodržování zákonů či vyhlášek) porušením místní vyhlášky o odpadech tím, že na svém happeningu záměrně smíchali asi 10 pytlů odpadů místo toho, aby jej podle místní vyhlášky roztřídili a dali do recyklačních nádob. Hned následující pracovní den dopoledne (9.5.) mi k mému nesmírnému úžasu poslala email redaktorka Horáckých novin Martina Chromá, že by si se mnou chtěla pohovořit podrobněji o mém oznámení o přestupku zastupitelů do článku, který o něm zrovna píše. Byl jsem z toho úplně v šoku.

Řekl jsem jí, že se na téma případného přestupku zastupitelů můžeme bavit až poté, co o tom přestupková komise pravomocně rozhodne – a že bychom jí na to měli nechat klid a čas, protože by ona komise při svém rozhodování rozhodně neměla být ovlivněna jakýmkoliv mediálním nátlakem. Bohužel jsem jí něco takového nebyl schopen vysvětlit. Pochopitelně mě velmi zajímalo, kdo z obecního úřadu jí podrobné informace o mém podání pro přestupkovou komisi tak rychle poskytl. To jsem se ale nedozvěděl, protože ona jako novinářka prý "musí tajit své zdroje".

Předevčírem tedy paní či slečna Martina Chromá zveřejnila na titulní straně Horáckých novin svůj článek

Horácké noviny 22.5.2007

o tom, jak Voříšek škodí místním zastupitelům, který ovšem bez jakéhokoliv konkrétního zdůvodnění uzavírá hlubokou filosofickou úvahou, že je podle ní přece "nad slunce jasné", že by se za úmyslné porušování obecní vyhlášky měli obecní zastupitelé setkat spíše s úctou a nikoliv s posměchem. Napadlo mě přitom, že osoba s takovouto argumentační logikou by okamžitě mohla nastoupit na jakékoliv místo na naší radnici a skvěle by tam zapadla. Jestliže je schopná z mé věty "nebudu se vám k tomu vyjadřovat do té doby, než o tom přestupková komise pravomocně rozhodne" napíše jen první půlku a druhou demagogicky vypustí, mohla by si s panem Ryšavým padnout kolem krku a dělat zfleku třeba redaktorku našeho Zpravodaje.
24.05.2007
?subject=Prapodivné praktiky našeho obecního úřadu'>Jaromír Suchý
přístupů: 5078    diskusních příspěvků: 8    poslední: 28.05.2007 20:51:10


© Jaromír Suchý 1999 - 2014