Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Další prapodivné smlouvy na pronájmy obecního majetku

Sportovní klub Okříšky je jeden z mála místních spolků, který organizuje celoroční sportování většího množství dětí a mládeže a naše radnice jej úměrně tomu podporuje. Obojí je jistě chvályhodné, velká otázka ovšem je, jestli by onu podporu ze strany obce nebylo lepší dělat jinak, než obcházením zákonů a poškozováním ostatních dětí, spolků a podnikatelů.

Celý areál fotbalového hřiště včetně všech nemovitostí patří obci. Po odtržení fotbalového oddílu od místního Sokola mu – už coby Sportovnímu klubu Okříšky – obec podle smlouvy zřejmě v roce 1992 zdarma pronajala fotbalové hřiště a kabiny a v roce 1996 i další část tehdejších unimo buněk na klubovnu. Pokud si pozorně přečtete obě smlouvy a jejich dodatky mezi Sportovním klubem Okříšky a Obcí Okříšky, které jsem tady zveřejnil předevčírem, nejspíš vás také překvapí některé prapodivnosti:

SK Okříšky se třeba při podpisu smlouvy dobrovolně zavázal,

smlouva mezi obcí a sportovním klubem

že umožní celý obecní areál využívat i místní základní škole a mateřské škole a rovněž veřejnosti (tento jeho závazek nebyl nikdy zrušen), ale tento slib je naprosto fiktivní – mateřská škola, základní škola ani veřejnost nemají nejmenší šanci si na obecním fotbalovém hřišti zahrát fotbal, protože tam nikdo mimo fotbalistů nesmí vstupovat, aby náhodou nepoškodil trávník. A když už tam nějaké dítě náhodou vstoupí, snadno se mu může stát, že jej nějaký samozvaný fotbalový policajt zmlátí pěstí.

Obecnímu úřadu to ale vůbec nijak nevadí - školy ani sportuchtivá veřejnost na rozdíl od fotbalistů nemají totiž na naší radnici vůbec žádné zastání (alespoň si nepamatuji, že by se loutkový zastupitel a  ředitel školy Jaromír Velc kdykoliv veřejně na zastupitelstvu angažoval v tom, aby byla smlouva konečně dodržována a jeho žáci mohli chodit sportovat v hodinách tělocviku na hřiště, vzdálené jen kousek od školy - místo toho stále musí docházet na kilometr vzdálenou louku, čímž přijdou o půlhodinu cvičení).

Na to, že lidi z naší radnice kolikrát ani nechápou, co v nějaké smlouvě vlastně podepisují, už jsem si dávno zvykl. Že stejnou hloupost – tj., že si asi vůbec nepřečte, co vlastně podepisuje - ale udělá i předseda fotbalového klubu, který je právníkem, je pro mě docela překvapením – a rozhodně bych nechtěl, aby někdo takový o mně mohl někdy u nějakého soudu rozhodovat. V první smlouvě v článku 6 bylo totiž definováno, co nájemce v objektu dělat NESMÍ:Podle dodatkutedy zřejmě předseda fotbalistů souhlasí s tím, že objekt nebudou dále využívat či pronajímat na hospodu. Ale přesto to fotbalisti dělají a tím smlouvu neustále porušují - nicméně to v naší už tak bezprávné obci samozřejmě vůbec nikomu nevadí.

Pravděpodobně bylo asi původním úmyslem dodatku ke smlouvě povolit fotbalistům pronájem klubovny na hospodu. Zákon o obcích ale vůbec neumožňuje obci, aby někomu pronajala nemovitost k tomu, aby ji on dále komerčně pronajímal, navíc při tom radní porušili zákon o obcích i tím, že nezveřejnili na úřední desce záměr onu nemovitost pronajmout na hospodu. Jestliže tak obec dává fotbalistům obecní majetek do nájmu prakticky zadarmo a fotbalisti poté za pronájem restaurace v tomto objektu zhrábnou odhadem nějakých 100 tisíc ročně, je to velmi "elegantní" tunel obecního majetku. Přitom kdyby onu hospodu pronajímala na základě nějakého výběrového řízení přímo obec a  celé takto vybrané peníze dala poté automaticky jako dar fotbalistům na činnost a za to, že se o celý areál starají, bylo by to v součtu stejné, ale právně naprosto čisté.

A do třetice nejprapodivnější nesrovnalost, na kterou mě včera upozornil jeden pozorný čtenář: první smlouva z roku 1992 je evidentně antidatována, takže zcela jistě neplatná:

píše se v ní o události, která se stala 13.1.1993 v minulém časepřestože smlouva měla být podepsána už v roce 1992:V roce 1992 být ale podepsána nemohla z jednoduchého důvodu: Sportovní klub Okříšky byl ministerstvem vnitra zaregistrován jako občanské sdružení až 7.1.1993, jak vyplývá ze současných stránek Ministerstva vnitra ČR:
31.05.2007
?subject=Další prapodivné smlouvy na pronájmy obecního majetku'>Jaromír Suchý


přístupů: 6086    diskusních příspěvků: 10    poslední: 07.06.2007 18:34:20


© Jaromír Suchý 1999 - 2014