Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Další z povedených taškařic naší radnice

Mám pocit, že se Jihlavské listy u nás na vsi asi moc nečtou, ale je to obrovská chyba. Nikoliv ryzí klenot mezi lokálními médii – několikanásobným Zlatým erbem ověnčený web pana Ryšavého okrisky.cz - ale nějaký anonymní pisálek tajemně se schovávající pod zkratkou -zt- nám v nich prozradil žhavé novinky o zásadních změnách, spojených s naším obecním úřadem a využíváním či prodejem našeho obecního majetku.

Problém je ale v tom, že vše je prezentováno oznamovacími větami jako hotová věc. Přitom, přestože by se ony plánované přesuny negativně dotkly velké části místních občanů, o ničem z toho naše obecní zastupitelstvo ještě vůbec nerozhodlo, takže čtenáři Jihlavských listů už teď ví i to, o čem mnozí naši zastupitelé nejspíš ani netuší, že v blízké budoucnosti jistě nadšeně schválí.

Tak si přečtěte, co nám 14.10. na str. 8 Jihlavské listy prozradily:

Jihlavské listy 14.8.2008 str.8

Asi by bylo dobré – pro případné čtenáře odjinud - nejprve uvést na pravou míru několik nepřesností, protože v Okříškách mají některá slova či slovní spojení úplně jiný význam, než jinde:

1) "mílovými kroky" je asi vesměs míněno jako "docela rychle", ale v Okříškách na radnici to v souvislosti s přestavbou zámku znamená úplně přesný opak, tedy zhruba "klídek, pohoda, salámek, však to není zajíc a neuteče" apod. - usuzuji z toho, že když se vloni v areálu zámku otevíral tzv. dům s chráněným bydlením, radní pan Ryšavý o tom psal, že kvůli tehdy nepříznivému počasí dům ještě nemá hotovou fasádu. Uběhla však mezitím všechna 4 roční období a náš dům s chráněným bydlením má fasádu úplně přesně ve stejném nedodělaném stavu, jako před rokem.Ale to přece musí každý soudný člověk uznat, že když kvůli soutěžení o Zlatý erb, horečnaté usilování o posměšný titul městys (posměšný pro Okříšky - pro obce jako jsou Heraltice nebo Stařeč se skutečnými historickými kořeny jistě označení "městys" význam má), údernicky nadšené sbírání odpadků na cizích pozemcích či dennodenní vytváření obsahu místní kabelové televize nemá naše radnice čas už ani na to, aby v zákonné lhůtě dokázala pořídit alespoň ten naprosto nejdůležitější dokument, který má, tedy zápis z jednání obecního zastupitelstva, nemůžeme už po nich chtít tak jistě velice organizačně náročnou činnost, jakou by bylo, kdyby se při tom svém šíleném shonu někdy v průběhu jedinkého kratičkého roku také podívali z okna, jestli už náhodou venku není počasí vhodné na stavění, aby ho náhodou tak jako letos neprošvihli...

2) "centrum obce" znamená všude jinde jednak to, že to do něj mají lidé z okrajových částí zhruba stejně daleko, a současně, že je tam živo, že se v něm pohybují přes den skutečné masy lidí. Podáváme-li se ale na mapu osídlení Okříšekje zřejmé, že zhruba v "centru" obce je náš obecní úřad právě dnes. Onen zámek v Okříškách, do kterého se údajně bude náš obecní úřad příští rok v srpnu stěhovat, leží zcela na okraji vsi v těsném sousedství objektů živočišné výroby zemědělského družstva – např. odhadem vzdušnou čarou jen asi 20 m od budov prasečáku (přestože jsou prasata velmi inteligentní, asi jen onen anonymní -zt- z Jihlavských listů je schopen jejich voňavou "ubytovnu" pojmenovat jako součást "centra" jakékoliv obce) a do okolí zámku mimo několika pejskařů a rybářů přes den skoro nikdo nechodí.

3) vůbec sporné je i ono označení "zámek" a obávám se, že naprosto nepatrná je i jeho historická hodnota - to poslední, co stálo za památkovou ochranu, vyhořelo v 80. letech, když objekt využívalo na kanceláře a sklady zemědělské družstvo, a tak zatímco skutečné památky – např. nedaleký opravdový zámek v Brtnici - neustále chátrají, protože na jejich záchranu nikdo nechce dát peníze, náš "zámecký" areál u prasečáku kupodivu utěšeně vzkvétá za miliony z našich daní.

Ale k podstatě onoho sdělení...
Přestěhování obecního úřadu na zámek neměla vůbec žádná z kandidujících stran ve volebním programu a nejspíš ani nemá žádný racionální základ – vytápět v zimě metr tlusté vlhké kamenné zdi, složitá možnost vytvoření bezbariérového přístupu do 1. patra, zápach z prasečáku, kravína a budoucí mamutí jímky na kejdu v těsném sousedství k tomu, to jsou natolik zásadní negativa, která těžko cokoliv vyváží. Pokud ovšem nebudeme chtít přistoupit na jedinou možnou "výhodu" takového přesunu - že na tu dálku a do toho smradu se občanům bude chtít daleko méně, takže naši úředníci i zastupitelé od nich budou mít mnohem větší klid...


29.10.2008
?subject=Další z povedených taškařic naší radnice'>Jaromír Suchý


přístupů: 5204    diskusních příspěvků: 0


© Jaromír Suchý 1999 - 2014