Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Radní Okříšek s hroší kůží aneb všechno při starém

Osobní zodpovědnost nebyla nikdy právě silnou stránkou vedení radnice v Okříškách. Vím, že s tím nic moc nenadělám, když právě absenci oné vlastnosti bohužel ti, co u nás na vesnici chodí k volbám, z pro mě neznámých důvodů s morbidní oblibou dlouhodobě tolik preferují. Pro nás ostatní dnes o dalším radničním úletu souvisejícím s řízeními, vedeným proti nim tentokráte Úřadem na ochranu osobních údajů.

Vloni na jaře jsem se obrátil na ÚOOÚ s podnětem, zda naše radnice neporušuje zákon na ochranu osobních údajů tím, když zveřejňuje docela citlivé osobní údaje občana (šlo především o to, v jakých souvislostech byla zveřejněna) bez jeho souhlasu na svých internetových stránkách. Záhy přišla snadno předvídatelná odpověď - a naše radnice musela obratem zjednat nápravu a odstranit je (takovýmto ostudným "úspěchem" naší vsi se ovšem obecní úderka Public relations pánů Ryšavého a Dokulila tehdy "přirozeně" nepochlubila a nikde jsem se o tom nezmiňoval ani já – měl jsem za to, že už nemá smysl to dále rozmazávat a že zásah ÚOOÚ musel bohatě postačit k tomu, že už se nikdy nic podobného nebude v Okříškách opakovat).

Každému se přirozeně může stát, že i přes veškerou snahu udělá nějaký kopanec - nikdo nejsme neomylní. Správný vedoucí jakéhokoliv kolektivu ale ví, že za každou chybu nemůže jen konkrétní pracovník či pracovnice, kteří se jí z jakéhokoliv důvodu mohli dopustit, ale především on sám jako jejich nadřízený, protože je za chod celého úřadu po všech stránkách zodpovědný. Slušný politik v demokratickém státě by si proto i z každé malé zjištěné chyby především vzal ponaučení a udělal všechno dostupné proto, aby snížil možnost jejího případného opakování.

Naši radní se sice v zastupitelském slibu naprosto dobrovolně zavázali, že při své práci budou dodržovat zákony, ale i tento případ, jako ostatně desítky předchozích, jen smutně dokumentuje, že podobný slavnostní veřejný slib nemá v Okříškách zrovna velkou váhu, pokud vůbec nějakou a nebyl myšlen výhradně ironicky. Podle všeho totiž tehdy naši radní po onom prvním průšvihu s ÚOOÚ neudělali vůbec nic, aby se podobné incidenty neopakovaly. Logicky k tomu proto zanedlouho také skutečně došlo a nezbylo mi, než se na podzim obrátit na ÚOOÚ znovu s úplně přesně stejným podnětem - že radnice Okříšek na svých internetových stránkách opět zveřejňuje citlivé osobní informace bez souhlasu toho, koho se týkají.

Tentokrát už šlo o opakování téhož prohřešku, proto zahájil ÚOOÚ s naší radnicí správní řízení, jehož výsledkem bylo i udělení symbolické pokuty a nařízení úhrady správního řízení.

Předpokládám, že pro čtenáře Voříška nebude nijak těžké odhadnout, jak se k tomu všemu postavila naše radnice: radní pokutu na svém zasedání 15.1.2009 bez jakýchkoliv dalších opatření (asi už začínají pokuty považovat za přirozeného průvodce nezbytně provázejícího jejich lajdáckou práci), pouze jen tak mimoděk"vzali na vědomí" jakoby s tím neměli nic společného. Jejich šlendrián a organizační neschopnost a nezodpovědnost tak asi opět zaplatíme my všichni obdobně jako pokaždé předtím (přestože obec musí podle zákona o obcích vymáhat každou škodu, kterou jí někdo svým protiprávním jednáním způsobil, tak naši radní jsou asi přesvědčeni, že pokud onu škodu způsobí svou nedbalostí oni sami – tak jako v tomto případě - mají na to snad nějakou speciální "okříšskou" imunitu).

Někdo může namítnout, že pokud je náš rozpočet v řádech desítek milionů, jsou ony 2 tisíce jen plivnutím do moře a prakticky nemá cenu se tím zabývat. Já jsem přesvědčen, že je to ale přesně naopak. Tentokrát jsme měli totiž ještě docela kliku (vždyť např. ÚOOÚ může udělit pokutu až 10 milionů) a dá se předpokládat, že jestli se něco obdobného stane i potřetí, všichni to pocítíme zatraceně citelněji. Čím dříve se proto podaří rozetnout onen začarovaný kruh, kdy za své lemplovství nemusí nikdo nést jakoukoliv osobní zodpovědnost a radní proto nemají žádný důvod cokoliv v dosavadním nedbalostním pošlapávání práv občanů Okříšek měnit, tím lépe můžeme předejít opravdovému průšvihu. I taková jednoduchá logika je ovšem asi zcela mimo schopnosti chápání jak našich radních, tak především jejich zaslepených stoupenců v zastupitelstvu, kteří by onu zodpovědnost měli požadovat především.
01.02.2009
?subject=Radní Okříšek s hroší kůží aneb všechno při starém'>Jaromír Suchý


přístupů: 4933    diskusních příspěvků: 0


© Jaromír Suchý 1999 - 2014