Hlavní strana > Komentáře
Sláva všem volbám!
Nevím, proč zhruba polovina lidí na jakékoliv volby kašle – vždyť všichni kandidující se prý snaží zlepšit naše životy. A kolikrát se jim přitom ještě svými slogany nechtěně podaří nesmazatelně zapsat do historie. Je pravda, že legendárního křišťálově čistého ajznboňáka s doktorátem práv z Plzně Standu Grosse s jeho "Myslím to upřímně" z roku 2004 hned tak někdo nepřekoná, ale ostatní se opravdu upřímně snaží...V těchto našich krajských volbách to ale zatím bohužel není žádná sláva a tak zlatou medaili za originální volební agitku udělit nemůžu. O stříbrnou se podělí ANO a ČSSD. ANO za to, že by poté, co si z našeho státu udělalo divizi Agrofertu a teď se chlubí, že by totéž chtělo totéž provést i v krajích,
ČSSD za to, že tvrdí, že zabrání tomu, aby tak stalo.
No jo, ale až po volbách zavládne koalice ANO a ČSSD – obdobně, jak zatím na celostátní úrovni - bude kraj fungovat jako poddivize Agrofertu nebo ne?
A o moji bronzovou se podělí hned tři kandidáti:
Lidovec Jaromír Kalina, který zaperlil hned třikrát: se skromností a pokorou všem lidovcům vlastní si zaregistroval a v kampani používá doménu dobryhejtman.cz, titulek jeho volebních letáků tvoří
řádky brambor a slogan "Srovnáme to do řádků!" Čertví, co tím myslel – jako drobnému parazitovi a zlodějíčkovi (vysvětlím za chvíli) mu opravdu nevěřím, že by chtěl dělat pořádek na krajském úřadě, když to dosud nedělal ani na jihlavském magistrátu. Reálnější je, že kdyby "dobrý hejtman" Kalina skutečně uspěl, v rámci tvorby nových pracovních míst zřídí na krajském úřadě nové "Oddělení správných řádků", jehož úředníci budou neustále objíždět všechna pole v kraji a laserovým pravítkem zkoumat řádky a běda, když brambory nebudou naprosto srovnané a na milimetr přesně stejně vzdálené. Pokuta je nemine. A cožpak ti, kteří doteďka byli zvyklí sázet brambory do kruhů, vlnek, trojůhelníků či kosočtverců. Takové dobrý hejtman Kalina zřejmě nějakými intrikami z Vysočiny vyštve, aby nám už nedělali ostudu...
Třetí perlička je na druhé straně jeho letáku – dobrý hejtman jde s dobou a tak ve volební kampani používá dokonce i email.
Nikoli však ve své dobrohejtmanské doméně, ani stranický či soukromý někde na freemailech, ale rovnou svůj služební, který dostal k práci na jihlavském magistrátu. Pan Kalina asi chyběl v náboženství, když se probíralo "desatero" a tak neví, že sedmý bod oněch pravidel, na kterých je založena naše západní křesťanská civilizace, je "Nepokradeš!"
Zdá se mi, že vedení jihlavského magistrátu ovládla nejspíš nějaká anarchistická partička, když jim vůbec nevadí, že si bratr Kalina dělá svoji volební kampaň na hejtmana za jejich=naše veřejné peníze. A když jsem se podle zákona o svobodném přístupu k informacím jihlavského magistrátu zeptal, jestli má k takovémuto jednání jejich oficiální souhlas, oficiálně mi bylo naprosto vážně sděleno, že mi do toho nic není.
Další bronzovou medaili získává opět ČSSD, jejichž 16-ti stránkový leták začíná sloganem
"Nenechme si vzít naši Vysočinu!" Uvnitř už není toto hlavní úderné heslo nijak vysvětleno, a tak předpokládám, že možnosti, reálně připadající v úvahu, jsou jen dvě:
ČSSD se bojí, že Babiš přestane salám Vysočina vyrábět v masozávodu Krahulčí a přesune produkci tam, kde jsou menší výrobní náklady. Netuším sice, jak by mu v tom mohlo jakékoliv vedení kraje zabránit (že by nějaké nové krajské dotace na značkový krajský salám?), ale jejich voliči jsou asi fakt takoví gurmáni, že první věc, která je při pohledu na salám v regálu obchodu zajímá není vzhled, zápach či cena, ale místo jeho výroby. A kdyby salámek Vysočina nebyl přímo z Krahulčí, stali by se nejspíš ze zoufalství vegetariány a následné zhroucení živočišné výroby si tady rozhodně nemůžeme dovolit.
Druhou možností je, že bychom mohli přijít o celý náš kraj Vysočinu. Možná se teď někde na hranicích s jihomoravským, jihočeským a pardubickým krajem srocují ilegální ozbrojené gardy oněch krajů a celí nažhavení se třesou jen na to, až náš kraj přepadnou a rozdělí si ho - podobně jako třeba v roce 1939 Německo se Sovětským svazem, Litvou a Slovenským štátem zlikvidovali Polsko - a Vysočina tak zanikne. Pokud o takovém nebezpečí zániku našeho kraje socani ví, je otázka, proč za 8 let svého vládnutí kraji jen čekali s rukama v kapsách a nedokázali taky už dávno vytvořit nějakou vlastní domobranu na ochranu našich krajských hranic. Nebo možná chtěli, ale žádného dobrovolníka ani žoldáka se jim nepodařilo získat, což by vzhledem k umělému slepení a zbytečnosti našeho kraje nebylo tak velké překvapení...
A třetí bronzovou medaili uděluji KSČM a jejich kandidátce na 4.místě JUDr. Heleně Vrzalové za neskutečnou drzost.
Jestliže má zástupkyně bolševiků, kteří tady 40 let právo jen brutálně pošlapávali, své hlavní volební heslo "Chci vám vrátit důvěru v právo", je to stejně důvěryhodné, jako když řezník propaguje veganskou stravu. Ten letáček je vůbec docela zajímavý:
VRAŤME
- lidem práci a jistoty – něco takového zrovna nejšťastnějši nenačasovala, když všechny firmy široko daleko marně shánějí nové zaměstnance a zaměstnavatelé jsou zatraceně rádi, že do Okříšek jezdí za prací tisíce kilometrů alespoň Ukrajinci
- pracujícím čas na děti, na koníčky a záliby – jakpak asi? zařídí zákonem, že si jako za socialismu všichni všechno svého můžou vyřizovat v práci a po ní by pak opět měli spoustu času na své záliby?
Její další 4 body z kategorie "vraťme" jsou především v kompetencích kraje. Drobný problém je, že komouši posledních 8 let na Vysočině společně s ČSSD vládli, takže jestli je to tady fakt tak hrozné, jak soudružka píše a před čím varuje, a její obavy jsou oprávněné, vděčíme za to všechno právě jim. A jestli se jim nepodařilo všechny ty hrůzy snížit za 8 let, proč by měli dostat ještě jakoukoliv další šanci aby další 4 roky z půl milionu lidí dělali své pokusné králíky?
A ten zbytek v její kolonce "STOP"? Předpokládám, že soudružka už byla v Severní Koreji na školení a tak jako jediná ze všech kandidujících ví, jak se všechny ony problémy dají snadno vyřešit...
Třebaže to nijak nesouvisí s krajskými volbami, vzpomněl jsem si při pohledu na volební agitku soudružky z Brtnice na to, jak skvěle naprostou zrůdnost našeho stávajícího už tak dost sociálního státu popsala ve svém blogu minulý týden Markéta Šichtařová a soudružce Vrzalové bych doporučil jeho přečtení.
A ještě bramborová medaile za ryzí demagogii: ve všech výše uvedených případech je každému soudnému člověku jasné, že se někdo pokouší z lejna uplést bič a moc se mu to nedaří. Volební strana č.29 Starostové pro občany (STO) na to jde mnohem mnohem rafinovaněji – snaží se voličům nabalamutit, že:
To je přece bomba vytvářet zdání, že jsme ta jediná strana/hnutí, pro koho je volič opravdu ten nejdůležitější a ne nějaký stranický sekretariát, který poskládal dohromady kandidátky – prý v jejich případě jen přímo volič rozhodne o tom, kdo bude sedět za nějakou stranu v zastupitelstvu kraje. Nejzákeřnější na takové manipulaci je, že se nedá říct, že to není pravda, protože k něčemu takovému skutečně teoreticky může dojít. Podívejme se nejprve na platný zákon 130/2000 Sb. o volbách do zastupitelstev krajů:
Je z něj tedy patrné, že klíčové kritérium pro to, kdo z volební strany získá mandát zastupitele, není počet preferenčních hlasů, ale pořadí na kandidátce – počet hlasů se týká jen těch kandidátů, kteří jich mají více než 5% z těch, které získala ona strana. Aby platilo to, co tvrdí kandidátní strana číslo 29, tedy že jen voliči rozhodují o pořadí ve volbách a kdo se skutečně stane zastupitelem, museli by úplně všichni její kandidáti současně získat přes 5% preferenčních hlasů.
A jak tomu bývá ve skutečnosti?
Vezměme si reálné výsledky minulých krajských voleb:
U vítězné ČSSD získal přes 5% jen jeden jediný kandidát (na 17 mandátů) a 6 z těch, kteří získali nejvíce hlasů se do zastupitelstva vůbec nedostalo, protože měli smůlu na špatné místo na kandidátce – ale naopak ti, kdo měli jen 0.85 nebo 1.05% ano. Třetina voliči nejoblíbenějších tak nebyla zvolena.
U druhé KSČM měl také jen jeden kandidát přes 5% (z 11 mandátů).
V těch v pořadí dalších už to bylo relativně spravedlivějších 6 ze 7 u KDU-ČSL či 5 z 5 u čtvrté ODS
U volební strany STO, která tehdy také kandidovala (do zastupitelstva kraje se nedostala), mělo 5 kandidátů přes 5%. Pokud by tedy tehdy bývali skutečně uspěli a stejně jako např. ČSSD měli 30% hlasů a tím 17 mandátů, jen 5 z nich by bylo v zastupitelstvu díky preferenčním hlasům a zbývajících 12 výhradně díky svému pořadí na kandidátce. Pokud by tedy strana STO říkala voličům pravdu, musela by jim přiznat, že preferenčními kroužky můžou voliči ovlivnit jenom výběr zastupitelů za málo úspěšné strany – a to, že někdo už dopředu předpokládá, že bude málo úspěšný, voliči nečtou moc rádi.
Přeji vám všem, milí čtenáři, abyste překonali odpor ke kandidujícím a vypravili se do volebních místností ve dnech 7. a 8.10.2016 a měli šťastnou ruku při zodpovědném rozhodování.
03.10.2016
?subject=Sláva všem volbám!'>Jaromír Suchý
přístupů: 4480 diskusních příspěvků: 0