Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Ne, to nejsou lži, jen "informace" okříšské úderky PR

Místní politici jsou zvyklí tajit před veřejností některé důležité údaje o své činnosti, aby si snad nezkazili svůj těžce uměle vytvořený "mediální obraz". A asi se jim to osvědčuje, protože už stejné praktiky zatajování podstatných informací sebevědomě přenášejí z politické oblasti i do podnikatelských aktivit obce.

Následující reklamní text se objevil včera (v neděli 8.2.2004) na oficiálních stránkách obce Okříšky:

Nabídka připojení k internetu
Dokumenty > Informace obecního úřadu > Informace obecního úřadu
datum vzniku / úpravy: 8.2.2004

NABÍDKA PŘIPOJENÍ K INTERNETU

  Jste připojeni na internet prostřednictvím telefonní linky?
A jste s cenou a rychlostí spokojeni?


  Pokud jste na první otázku odpověděli ano a na druhou ne, potom se podívejte na naši nabídku

Připojení k internetu prostřednictvím kabelové televize Okříšky

Internet je připojen prostřednictvím pevné linky firmy Nextra, rychlost připojení se postupně zvyšuje podle počtu účastníků (z původní 128 kb/s na současnou 320 kb/s). Rychlost připojení pro jednotlivého účastníka prostřednictvím Lancity modemu je 64 kb/s ve sdíleném pásmu.
Systém umožňuje každému účastníkovi (v případě domácnosti každému jejímu členu) vytvoření vlastní e-mailové schránky ve tvaru jméno@net.okrisky.cz.

  Rozhodující pro spotřebitele je cena!
Kolik tedy zaplatíte v systému kabelové televize?
Jednorázový poplatek za napojení na internet je 500,- Kč (slouží k částečné úhradě nákladů spojených s pořízením nezbytného zařízení a montážními pracemi)
Pravidelné poplatky za připojení k internetu a zapůjčení Lancity modemu:
a) za připojení internetu 450,- Kč/měsíc + za zapůjčení Lancity modemu 250,- Kč/měsíc
b) za připojení internetu 450,- Kč/měsíc + za zapůjčení Lancity modemu 150,- Kč/měsíc (při zaplacení jednorázového poplatku ve výši 3 000,- Kč)
c) za připojení internetu 450,- Kč/měsíc + za zapůjčení Lancity modemu 50,- Kč/měsíc (při zaplacení jednorázového poplatku ve výši 9 000,- Kč)

Při nejčastěji využívané variantě a), zaplatíte tedy měsíčně za přípojení k  internetu pouze 700,- Kč bez ohledu na dobu připojení – není nijak omezeno na víkendy, noční hodiny apod., v podstatě můžete být připojeni 24 hodin denně.

  Pro porovnání konkurenční nabídky (podle informací v denním tisku):

  Český Telecom – NaDoma I.  487,- připojení pouze o víkendech a svátcích
Český Telecom – NaDoma II.  608,- připojení pouze o víkendech a v noci 22,00 – 5,00
Český Telecom – NaDoma III.  730,- připojení pouze o víkendech a v noci 18,00 – 6,00
GTS  599,- připojení pouze o víkendech a v noci 19,00 – 7,00
Kabelové televize UPS 1 200,- připojení neomezeně
Eurotel, T-Mobile 1 219,- připojení neomezeně

  Navíc rada obce nepředpokládá zvýšení ceny ani vzhledem k přeřazení sazby DPH z 5% na 19%.

  Pokud Vás naše nabídka zaujala, podrobnější informace získáte na Obecním úřadu u starosty ing. Kuly nebo paní Moudré.  

Pokud někdo splňuje základní dvě podmínky podle této reklamy – tedy že je připojen k internetu přes telefon a modem a je nespokojen s cenou či rychlostí, mohl by snadno nabýt dojmu, že za 500Kč jednorázových pořizovacích nákladů a 700Kč měsíčně by mohl mít snadno neomezený přístup k internetu. To je ovšem pouze teorie – pokud se v posledních dnech nestalo nic mimořádného, co by zahýbalo s cenami, tak naše reklama takticky zamlčuje nejméně 3 podstatné údaje:

1) K pořizovacím nákladům, udávaných na 500Kč, musíte přičíst ještě 3500Kč za přivedení signálu kabelové televize a zhruba 1000Kč, kterou chce servisní firma za síťovou kartu do vašeho PC k připojení Lancity modemu a její instalaci

2) Měsíční poplatky nejsou 700Kč, ale 770Kč – musíte totiž platit i za signál základní nabídky televizních kanálů, i když je vůbec nechcete

3) Provozovatel prakticky vůbec negarantuje souvislou funkčnost připojení, takže vás nesmí překvapit, když se např. 7 dnů za sebou na internet nedostanete – pokud tedy chcete internet opravdu vážněji využívat (např. pro živnost), nezbude vám, než si stejně ještě nechat pro podobné výpadky starý modem a platit navíc jako rezervu i pevnou linku Telecomu, což je měsíčně nějakých minimálně 350Kč.

Z udávaných 500Kč pořizovacích nákladů se tak rázem dostaneme na 5 tisíc a z udávaných 700Kč měsíčně na více, než 1100Kč – a jsme samozřejmě někde úplně jinde! (Neříká trestní zákon něčemu takovému v podnikání náhodou klamavá reklama?!).

Možná by pro případné zájemce mohla být užitečná i následující zkušenost jednání se zákazníky, kterou se provozovatel přirozeně také nikde nechlubí:

Jak už jsem psal, obec Okříšky toho pro internetové připojení moc nezaručuje, takže pro zákazníky neexistuje např. ani žádný monitoring dostupnosti služeb, na základě kterého by teoreticky mohli chtít třeba slevu za jejich občasnou nedostupnost. A když už se někomu i přes množství předchozích výpadků podařilo vloni na podzim alespoň jednou jedinkrát nějakou tu slevu získat, spočítala ji obecní rada takto: (sleva za 7 dní nedostupnosti služby při měsíčním poplatku 700Kč)

teoretická sleva = (počet dní nefunkčnosti služby/počet dní v měsíci)*měsíční poplatek
(7/30)*700 = 0.23333*700 = 163.33Kč

(pro potřeby výpočtu teoretické slevy nejsou do měsíčních poplatků zahrnuty náklady za kabelovou televizi – v tom případě by to bylo 180Kč)

sleva prakticky = (počet dní nefunkčnosti služby/počet dní v měsíci)*měsíční poplatek +/- radniční zaokrouhlení =
= 163.33 +/- radniční zaokrouhlení = 100Kč!?

Vypočtenou slevu 163,33 tedy z neznámých důvodů "zaokrouhlila" naše obecní rada na 100Kč (že by k takovému "zaokrouhlení" muselo dojít proto, že v té době již přestávaly platit desetníky a dvacetníky?). Někdo by takovémuto "zaokrouhlování" možná řekl jen nešťastná drobná chybka ve výpočtu, někdo jiný zase sprostá zlodějina. Podivné je to všechno o to více, že v tomto případě obec zoufale obrala své uživatele internetu řádově o desetikoruny, a přitom nevyužívaním nového DPS stále přichází na nájemném o desetitisíce.
09.02.2004
?subject=Ne, to nejsou lži, jen "informace" okříšské úderky PR'>Jaromír Suchý
přístupů: 6494    diskusních příspěvků: 0


© Jaromír Suchý 1999 - 2014