Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Dál cestou VÍTĚZNÉHO ŘÍJNA

Jednou z oblastí, ve které jsou naši místní političtí vůdcové fakt machři, je znevažování až zesměšňování oficiálních i neformálně uznávaných symbolů. A aby tak nějak nevyšli ze cviku, zneuctili letos opět výročí vzniku Československa vzpomínáním na něj u našeho "památníku osvobození", postaveného v roce 1978 na oslavu tehdejšího 10. výročí ruské okupace a kolaborace našich národně-frontovních pohlavárů s okupanty (tehdy se tomu ovšem samozřejmě říkalo jinak - výročí "internacionální pomoci").

Tentokrát tomu ještě opět nasadili korunu i uspořádáním lampiónového průvodu k onomu "památníku internacionální pomoci". Podobné šaškárny jako lampiónové průvody byly totiž touto roční dobou v minulosti spojovány především s oslavou výročí VŘSR (pro ty mladší: Velká říjnová socialistická revoluce – to byl takový ten násilný státní převrat v listopadu 1917 v Rusku, zaplacený Němci a organizovaný Vladimírem Uljanovem a jeho bolševickými kumpány, který způsobil v celém Rusku bídu, hladomor, milióny mrtvých a poté v celé východní Evropě půl století mravní a hospodářské devastace).

Je pravda, že když naši radnici už tolik let vedou fanatičtí zbožňovatelé salónního ajznboňáka Grosse, jehož jedinou dovedností dosud byly zákulisní intriky, bezelstný úsměv na billboardech a zaměstnávání esenbáckých mlátiček ve vysokých funkcích, asi těžko od nich můžeme očekávat nějakou extra soudnost či snad dokonce historickou paměť. S těmi lampiónovými průvody už to ale opravdu trošku přehnánějí...

Pro návrat do reality tedy alespoň drobné připomenutí historie. Např. v roce 1978, kdy byl postaven onen okříšský památník ruským okupantům, vyšla v okresních novinách Jiskranásledující pozvánka k lampiónovým průvodům na počest VŘSRa v následujícím čísle se pak pod titulkem "Dál cestou VÍTĚZNÉHO ŘÍJNA" pěly radostné ódy nad tím, kolik tisíc lidí se k lampiónovým průvodům na počest VŘSR kde připojilo, jak na slavnostech hrála internacionála, pochod padlých revolucionářů, jak byla VŘSR prazákladem našeho šťastného socialistického života atd. atd.

Nechce se mi věřit, že by 15 let stačilo k tomu, aby na podobné tragikomické šaškárny starosta Kula zapomněl – spíše to opravdu vypadá, že se mu po těch starých totalitních pořádcích a lampiónových průvodech na počest VŘSR zatraceně stýskalo.

Taky jej nejspíš napadlo, že by mohli památník okupace a kolaborace tak trochu "rehabilitovat" od špatné minulosti přítomností něčeho důstojného. A asi se ve Voříškovi dočetli, že naším národním stromem není smrček, borovička ani jedle (které tady dosud vysazovali jako "stromy republiky"), a tak k památníku na oslavu ruské okupace za svitu lampiónů poprvé zasadili i skutečný český národní strom – lípu. (Bohužel na to, aby to mohli udělat, museli napřed zlikvidovat nějaký ten jehličnatý tzv. "strom republiky", zasazený jimi samotnými na tomtéž místě dříve. Něco takového by snad nevymysleli ani v Kocourkově...)

Jakou vážnost takovému aktu, jakým je vysazení nového "památného stromu", naše radnice přikládá, svědčí nejlépe to, že se ani nenamáhali chcíplácký kmínek mrňavé lípy přivázat k nějakému pořádnému kůlu či raději kůlům. A výsledek se dal snadno předvídat:

lípa 10.11.2004

vypadá to, že naše nová "památeční" lípa nepřežila ve zdraví ani první taneční zábavu, která se konala za přítomnosti asi tisícovky návštěvníků v těsně sousedícím sále hasičské zbrojnice. Tak že bychom to příští rok holt zase zkusili s nějakým tím smrčkem? Rozhodně u toho ale nesmí chybět lampióny!
10.11.2004
?subject=Dál cestou VÍTĚZNÉHO ŘÍJNA'>Jaromír Suchý


přístupů: 6079    diskusních příspěvků: 13    poslední: 28.11.2004 21:27:48


© Jaromír Suchý 1999 - 2014