Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

V Okříškách stále vše při starém (špatném)

Bohužel už po několikáté musím zopakovat, že na naší radnici buď opravdu vládne tak totální šlendrián, že si tam kdekdo dělá absolutně co chce, a našemu starostovi (který za úřad teoreticky zodpovídá) je to naprosto jedno, nebo to má pan starosta naopak všechno tak dokonale zmáknuté, že se mu daří nepromeškat kdejakou příležitost, jak záměrně udělat z občanů Okříšek blbce.

Tradiční slabinou úřadu je např. Zákon o svobodném přístupu k informacím 106/1999 Sb o jehož plnění v Okříškách vydal nyní náš úřad výroční zprávu. Vyřizování žádostí o informace podle tohoto zákona náš obecní úřad jistě nijak nezatěžuje, protože je jich za rok vždycky jen pár. Očekával bych tedy, že by oné pětiřádkové výroční zprávě mohli věnovat alespoň minimální pozornost.

Zopakujme si tedy, co se stalo vloni...

PR skupina naší radnice neustále zásobuje okresní noviny a další média zprávami o tom, jak to tady naše Národní fronta skvěle vede. V novinách si však před zveřejněním původní zprávy z Okříšek často upraví. Abych se dozvěděl, co vlastně do novin z naší radnice skutečně chodí, požádal jsem 14.ledna 2004 obecní úřad o zasílání (emailem) kopií oficiálních informací, které posílají do sdělovacích prostředků. Obecní úřad se neobtěžoval mi na žádost v zákonem stanoveném termínu 15 dnů odpovědět, takže to bylo podle zákona odmítnutí žádosti.

14.dubna jsem požádal obecní úřad o jinou informaci, jejíž zpracování by jistě nikomu nezabralo více, než půlhodinu (týkalo se to dotazu na pravidla pro používání našeho obecního znaku). Zákonem stanovená lhůta pro odpověď 15 dnů uplynula 29.dubna, takže by mi měla přijít nejpozději 30. dubna. Protože nepřišla ani 3.května, považoval jsem to za oficiální odmítnutí poskytnout ji, a proto jsem se proti tomuto bezdůvodnému odmítnutí ještě 3.května v souladu se zákonem 106/1999 odvolal k nadřízenému našeho obecního úřadu - obecní radě.

A hleďme – už druhý den (4.5.) jsem měl doma (samozřejmě bez jakékoliv omluvy za nedodržení zákonné lhůty) dopis od starosty s informací o obecním znaku, kterou jsem 14.4. chtěl (pravidla pro poskytování znaku žádná nejsou - vše záleží na posouzení radních).

Přesto jsem ale samozřejmě předpokládal, že se i mým odvoláním bude zabývat i obecní rada – už proto, aby k podobným trapným schválnostem a nezákonnostem ze strany starosty Okříšek příště nedocházelo. Obecní rada má za povinnost zabývat se mým odvoláním jednak podle onoho zákona o právu na informace 106/1999 Sb., a také podle zákona o obcích 128/2000 Sb.(každý občan obce má právo se na ni obrátit se žádostí o pomoc). Naše pomazané hlavičky z obecní rady (které se sice svým poslaneckým slibem zavázaly, že budou dodržovat zákony) se na to (moje odvolání) ale vykašlaly: slib-neslib, zákony-nezákony.

Oficiální výroční zpráva o poskytování informací říká, že byla vloni v Okříškách podána jedna žádost a žádné odvolání proti neposkytnutí. To samozřejmě není pravda, protože z předchozího vyplývá, že já sám jsem si podle tohoto zákona podal vloni dvě žádosti, na žádnou z nich mi úřad v zákonem předepsané lhůtě 15 dnů neodpověděl a proti druhému odmítnutí jsem podal odvolání. Ve výroční zprávě za loňský rok tedy měly být uvedeny (minimálně - samozřejmě nevím, zda o informace žádal i někdo jiný) dvě žádosti a jedno odvolání.

To bych ale samozřejmě musel bydlet někde jinde, než v království Národní fronty a kulovin, kde za nic nikdo nemusí zodpovídat..
31.01.2005
?subject=V Okříškách stále vše při starém (špatném)'>Jaromír Suchý
přístupů: 5365    diskusních příspěvků: 0


© Jaromír Suchý 1999 - 2014