Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Proč nemohou být Horácké noviny nezávislé

Horácké noviny - list západní Moravy - vydává v úterý a pátek brněnská firma P.S. Trace s.r.o. Pokud někomu stačí většinou jen jednostranné informace úřadů, zmínky o návštěvách celebrit, pavlačové drby, trochu sportu, trochu komerční kultury a bohatá černá kronika "Stíny", bude nejspíš spokojen. Pokud by ale někdo chtěl, aby noviny byly i oním "hlídacím psem demokracie", čekal by marně. Vysvětlení, proč tomu tak je, je přitom překvapivě jednoduché.

Dosud jsem měl za to, že záměrná "hlídací" sterilita (tedy to, že se jim nejen nechce dělat jakoukoliv investigativní novinařinu, ale dokonce odmítají zveřejnit i dokumenty a kritické materiály, které jim někdo přinese až pod nos) má 4 hlavní důvody:
- nejasná privatizace samotných Horáckých novin - starší informace o tom jsou např. v archivu Třebíčského Objektivu (takže napadený by mohl snadno říci - co ti nám mají co povídat, když mají sami máslo na hlavě)
- závislost na inzerci (takže by nikdy nenapsali nic proti někomu, kdo si tam pravidelně dává své reklamy)
- členství spolumajitele P.S. Trace s.r.o. a šéfredaktora Ing. Františka Ryneše v třebíčském Rotary klubu, kde se schází vlivné místní osobnosti, které by si Horácké noviny nerady pozlobily.
- neexistence jiných okresních novin (zkrachoval jak někdejší Region T, tak i Puls třebíčska)

To všechno mi ale připadalo málo - na okolnosti privatizace před 10 lety už se nejspíš zapomnělo, pravidelně inzerujících firem mají jen tak okolo 25 a členů Rotary klubu v Třebíči je ještě méně. A i když tady nejsou jiné vysloveně okresní noviny, regionální přílohy MD Dnes či deníků Bohemia (Vysočina - Třebíčsko) jistou konkurencí jsou, takže by se Horácké noviny ve vlastním zájmu měly snažit být zajímavějšími. Dosud jsem proto jen tušil, že tady musí být i nějaký pátý důvod, který mi dosud unikal.

Pomohla tomu náhoda. Přitom, když jsem hledal v Googlu odkazy na jednu "vypečenou" třebíčskou firmu, objevila se i informace o jejím členství v třebíčské okresní Hospodářské komoře. To by nebylo nic zvláštního - překvapením pro mě byl ale seznam funkcionářů oné komory:

výbor Hospodářské komory Třebíč

Okamžitě se mi rozsvítilo: pokud je Ing. František Ryneš, šéfredaktor Horáckých novin, voleným funkcionářem tak vlivného spolku jakým je Hospodářská komora (který má na Třebíčsku na 165 členů), jistě cítí velkou vnitřní zodpovědnost a morální povinnost nad všemi těmi velkými i menšími kamarády z komory za to, že mu dali důvěru, automaticky držet ochrannou ruku. Tedy samozřejmě nejen v rámci komory a za komoru, ale jistě také i v rámci svého "novinářského" působení. Je mi proto také konečně jasné, proč Horácké noviny proti nikomu z členů hospodářské komory nikdy nenapíší ani řádku, i kdyby prováděl do očí bijící křivárny, o kterých už by byly i denně reportáže na CNN. Nejspíš by se - tak, jako se dříve tento list jmenoval "Jiskra - týdeník OV KSČ" - mohl přejmenovat např. na "Horácké noviny - list na podporu členů Hospodářské komory Třebíč", aby čtenáři věděli lépe, na čem jsou, a o nějaké jejich nezávislosti si mohli nechat jenom zdát.

Možná by z toho mohl být i zajímavý námět pro pana Mastného - místostarostu Třebíče, asi jediné osoby, na kterou jsou Horácké noviny opravdu systematicky "nabroušené". Za tisíc korun si může zřídit živnostenský list na jakoukoliv volnou živnost, za 500 Kč vstoupit do Hospodářské komory a měl by od útoků na svou osobu v Horáckých novinách zaručeně pokoj.
24.07.2005
?subject=Proč nemohou být Horácké noviny nezávislé'>Jaromír Suchý


Související odkazy:
Horácké noviny pana Ryneše ale nejsou vždy jen nekonfliktní - Třebíčské noviny 17.6.2002


přístupů: 8240    diskusních příspěvků: 10    poslední: 04.05.2011 13:47:35


© Jaromír Suchý 1999 - 2014