Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Malá osvěta pro naše zastupitele - heslo klientelismus

V poslední době se prakticky denně dozvídáme o dalších zatýkáních státních úředníků kvůli podezření z korupce. Napadlo mě v té souvislosti, že problém bude možná i v tom, že zatčeným třeba nikdy nikdo neřekl, co to ta korupce je a jak se projevuje, a v běžných školách se v občanské nauce zatím určitě nikde necvičí ani aktivní sebeobrana před ní. Bylo by nemilé, kdyby jen kvůli malé informovanosti v base skončil i někdo z naší radnice, proto jsem se rozhodl udělat dobrý skutek a především pro naše zastupitele začít zveřejňovat nepravidelný osvětový kurs, kde se jim pokusím některé pro ně dosud neznámé či nepochopitelné pojmy v klidu názorně vysvětlit. Prvním dnes bude vlastní bratr korupce - "klientelismus".

Pro názornost raději rovnou k příkladům, zaměřeným na Okříšky. Pro začátek relativně nejjednodušší - vymyšlený, teoretický:

obec se vybaví počítači a tak již pro administrativní práci nepotřebuje staré mechanické psací stroje. Protože ty jsou ale ve výborném stavu, je škoda je dát do sběrny železa. Nabízí se několik možností, jak se jich zbavit, např.:
a) nabídnout je do místního bazaru k panu Havelkovi
b) nabídnout je přímo k odprodeji veřejnosti např. na úřední desce obce a internetových stránkách (to by nakonec někdy mohla být i docela dobrá atrakce - dražba nepotřebných věcí z OÚ, že jo?)
c) pracovníci obecního úřadu si je rozeberou (samozřejmě ne zdarma, ale odkoupí za účetní zůstatkovou cenu) sami a nikdo mimo ně se o tom nedozví

Takže, vážení zastupitelé, je vám jasné, že varianty a) a  b) jsou korektní a c) je čistý klientelismus? Pro hájení postupu c) neexistuje žádná omluva, jakože horníci taky dostávají deputátní uhlí a zemědělci brambory jako naturálie - obecní úřad není žádná soukromá továrna ani družstvo, takže nikdo nemá právo mít jakékoliv nadstandardní výhody z toho, že pro něj zrovna pracuje. Chápete to, milí zastupitelé, abych mohl přistoupit k dalšímu výkladu?

Druhý příklad už je trochu složitější, ale za to skutečný:
Obec Okříšky např. vlastní doménu 2.řádu okrisky.cz a pro její obsah má někde vyhrazený prostor na serveru (webhosting) a za tento prostor, doménu a správu domény něco platí. Není důležité kolik - (průměrná cena za obojí pro naše obecní potřeby může být odhaduji okolo 3 000Kč ročně) - jde především o ten princip, že obec něco vlastní - to je ona doména 2.řádu okrisky.cz - a existují nějaká práva a možnosti, které s jejím vlastnictvím souvisejí.

Předpokládám, milí zastupitelé, že chápete, že taková doména nějakou hodnotu má, a zvlášť příznivé je to v případě, když přesně odpovídá názvu naší obce. A určitě vás nepřekvapí, že se ona doména dá využívat i jinak, než jen pro potřeby obecního úřadu. Pokud bych byl např. vlastníkem hotelu v Okříškách a chtěl mít nějakou základní presentaci na internetu, bylo by pro mě možná výhodnější používat "obecní" doménu třetího řádu ve tvaru hotel.okrisky.cz a k tomu příslušný email hotel@okrisky.cz, protože by to především bylo podstatně lacinější, než registrace a provoz vlastní domény 2.řádu (např. ve tvaru hotel-okrisky.cz) Tato varianta (využití domény 3.řádu hotel.okrisky.cz) by ale byla výhodná i pro obec, protože bych se jako majitel hotelu jistě smluvně poměrnou částkou podílel na nákladech provozu obecní domény a jejího webhostingu, ale také bych tím vlastně propagoval i obecní stránky (předpokládám, milí zastupitelé, že chápete, že tím, že používáte email, kde je na konci uvedeno např. @seznam.cz, děláte neustále reklamu portálu Seznam). Obdobně jako hotel by mohl samozřejmě využívat naši doménu jakýkoliv jiný místní podnikatel, např. cukrarna.okrisky.cz, pila.okrisky.cz, pneuservis.okrisky.cz, zemědělské družstvo zd.okrisky.cz, ale i nekomerční subjekty jako sokol.okrisky.cz, atd. atd.

Je zřejmé, že pokud by se obec chovala alespoň trochu racionálně a nabídla takovou možnost za rozumné ceny a za rozumných podmínek komukoliv z Okříšek, tak by tím, že rozšíří využití domény okrisky.cz i na další zájemce, mohla zcela pokrýt náklady na její provoz a jistě i něco navíc získat.

Možná se teď v duchu ptáte, jakže to všechno povídání o doméně okrisky.cz souvisí s klientelismem? Odpověď je přitom ale velmi jednoduchá: co jiného, než klientelismus, je to, že existuje jediný subjekt mimo obecní úřad a obecní knihovnu, který zatím může obecní doménu okrisky.cz využívat? Přitom jak mi oficiálně sdělila i obecní rada, tak dokonce i bez jakékoliv smlouvy, bez jakýchkoliv pravidel, bez jakékoliv nabídky ostatním firmám, organizacím a občanům, bez jakýchkoliv poplatků, úplně jen tak, bez ničeho, samozřejmě jen díky spřízněnému kamarádíčkovi, hovícím si t.č. v obecní radě (nejspíš to nebude nikdo jiný, než nejvýznamnější místní propagátor klientelismu Z.Ryšavý). Tím "vyvoleným" jsou místní fotbalisté na adrese sk.okrisky.cz. Ale fotbalistům to vůbec nemám za zlé a o ně vůbec ani nejde - oni jen "logicky" využili prohnilého korupčního a klientelistického prostředí na naší radnici. Ono prostředí je třeba především zásadně vyvětrat a změnit!

Tak už, vážení zastupitelé v Okříškách, chápete lépe, co to je ten klientelismus? Chápete, že kromě obrovských morálních škod může být provázen i ztrátami materiálními?

Pokud ne, tak ještě pomalu naposledy shrnu a zopakuji znovu. Jde o to, že nikdo nesmí mít možnost využívat obecního majetku bez jakýchkoliv pravidel a bez jakékoliv kontroly - tedy především bez jakékoliv smlouvy, bez jakéhokoliv zveřejnění stejné nabídky ostatním potenciálním zájemcům a bez jakékoliv kompenzace za využívání onoho obecního majetku. Nikdo nesmí být nikdy zvýhodněn jen tím, že má na naší radnici zrovna zahnízděného nějakého svého kamaráda či kamarádku.
27.03.2006
?subject=Malá osvěta pro naše zastupitele - heslo klientelismus'>Jaromír Suchý
přístupů: 6911    diskusních příspěvků: 2    poslední: 14.04.2006 23:11:39


© Jaromír Suchý 1999 - 2014