Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Že bychom opět nakupovali neviditelné "císařovy nové šaty"?

Není to tak dávno, co se vychcánkovi ing. Františku Tvarůžkovi - IČO 66563861, vydávajícímu se za tzv. "finančního poradce", podařilo lehce průhlednými triky obec Okříšky podvodně připravit o několik miliónů korun. Vzhledem ke kolektivní nezodpovědnosti za to ale nikdy nikdo nebyl nijak potrestán, takže není divu, že se naši "vyvolení" chovají ve vztahu k obecnímu majetku i nadále stejně lehkomyslně, a je proto docela možné, že si teď koledují o ještě větší průšvih.

V posledních měsících žije naše radnice a několik dalších nadšenců v blaženě naivní představě, že k nám co nevidět přijde bohatý a štědrý zahraniční investor, vytvoří nám jen tak pro radost 300 nových pracovních míst v provozovně, která bude bez jakéhokoliv negativního vlivu na životního prostředí a Okříšky se tak rázem jakoby mávnutím kouzelného proutku stanou rájem prosperity.

Tím kouzelným proutkem má být firma Fraenkische, vyrábějící různé plastové výrobky (např. trubky apod). Na posledním zasedání zastupitelstva 4.7.2006 se náš pan starosta úplně rozplýval blahem nad tím, jaký je to skvělý partner, jak se všem velice líbilo na exkurzi, kterou pro ně do závodu v Jihlavě firma uspořádala, jak Fraenkische úspěšně podniká po celém světě apod. Přitom na vytvoření reálného obrázku o firmě, která má být naší "spásou", vůbec nemuseli jezdit na výlet do Jihlavy, ale mohli udělat totéž co já - podívat se na oficiální údaje, které jsou k dispozici u Krajského soudu v Brně, kde je firma registrována, veřejně dostupné na serveru justice.cz.

Není to bohužel nijak veselé počteníčko. Firma Fraenkische CZ s.r.o. u nás působí od roku 2002 a má základní jmění minimálních a pouhopouhých 200 tisíc Kč. Podle posledních veřejně dostupných údajů na serveru justice.cz za celou tu dobu nikdy nevytvořila žádný zisk, ale naopak byla ve stále se zvětšující ztrátě, takže díky tomu nemusela státu platit ani halíř na daních ze zisku (to je opravdu zahraniční investor k pohledání!). Co je ovšem mnohem pikantnější, je to, že podle poslední zveřejněné účetní uzávěrky dokonce

fraenkische1

dlužila i státu na sociálním a zdravotním pojištění 458 tisíc (měsíčně platila průměrně 342 tisíce, takže to není tak hrozné - jen za měsíc a něco), ale především

fraenkische2

měla 89 miliónů závazků (dluhů) po lhůtě splatnosti (aniž by to bylo např. kompenzováno pohledávkami v obdobné výši). Jen pro informaci, tak roční tržby jsou

fraenkische3

210 milionů, ale vzhledem k tomu, že společnost stejně zatím nevytvářela žádné zisky, není mi moc jasné, z čeho by mohla dluhy splácet.

Nemusí to vše ale možná nic znamenat, protože třeba mezitím (od května 2005) došlo k nějakému zázračnému "uzdravení" zadlužené firmy, nicméně sám bych si určitě zatraceně rozmýšlel, jestli někomu takovému věnuji zadarmo poslední obecní pozemek, který se dá podle územního plánu použít pro výstavbu průmyslových objektů, a který sám o sobě má hodnotu mnoha milionů. Na jednání zastupitelstva onoho 4.7. jsem proto zastupitele seznámil s realitou, zveřejněnou na serveru justice.cz, a navrhl, aby naše obec pozastavila všechny pozemkové převody do té doby, než firma Fraenkische CZ s.r.o. prokáže, že už nemá žádné dluhy na daních a pojištění vůči našemu státu.

Kdo zná situaci v našem zastupitelstvu, tak si asi dovede představit, jak hlasování o mém návrhu dopadlo: zastupitele průkazné doklady z krajského soudu vůbec nezajímaly a 9 z nich bylo proti, 3 se zdrželi (což má stejný význam, jako by byli také proti) a vůbec nikdo můj návrh nepodpořil. Přestože o firmě Fraenkische zastupitelé veřejně jednali už potřetí, zřejmě jim vůbec nevadí, že se ještě ani jednou nenamáhal nikdo z firmy Fraenkische na některé jednání přijet zastupitelům a občanům vysvětlit své záměry v Okříškách. (Nebo že by to nebylo opovržením, ale jen se báli, že se tam objeví nějaký šťoura a oni by museli přiznat barvu a prozradit o co jim vlastně ve skutečnosti v Okříškách jde?)

Úplně malé děti (ale též sociální demokraté či komunisti) mívají často takové naivní představy, jakože je normální, že někde někdo něco dává či dostává zadarmo, u ostatních dospělých už bych ale očekával trošku více soudnosti a střízlivosti, aby se nenechali jen tak opít rohlíkem. Dokud ale obecní zastupitelé nemusí nést žádnou osobní odpovědnost za svá nezodpovědná rozhodnutí, mohly by na jejich místě klidně sedět i děti ze školky, věřící ještě pohádkovým báchorkám, a  nikdo by nejspíš ani žádný rozdíl v jejich usneseních vůbec nepoznal. Možná by to bylo dokonce i lepší - děti ze školky by se nejspíš nebály nahlas říci, že král, vydávající se za honosně oblečeného, je vlastně úplně nahý.
30.07.2006
?subject=Že bychom opět nakupovali neviditelné "císařovy nové šaty"?'>Jaromír Suchý
přístupů: 5912    diskusních příspěvků: 4    poslední: 13.11.2006 21:36:26


© Jaromír Suchý 1999 - 2014