Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Malé ohlédnutí za jednou mršinou

Internetové diskuzní fórum je v obecné rovině samozřejmě prima věc, která díky tomu, že "víc hlav víc ví" může přinést řadu užitečných nápadů. Tak jako u jiných jinde užitečných věcí se nám však její aplikace v Okříškách vůbec nepovedla.

Diskuzní fórum na oficiálních stránkách Okříšek začalo být v provozu někdy na podzim roku 2003 bezprostředně poté, co jsem na těchto stránkách Voříška všeobecné diskuzní fórum znechuceně zrušil, protože už jsem v jeho obsahu neviděl žádný přínos pro nás – občany Okříšek. Nechtěl jsem nic cenzurovat - příspěvky hodnověrně vypovídaly o tom, jak se u nás žije, ale současně jsem se styděl za zvratky či výkaly některých svých anonymním spoluobčanů, kteří jen zneužívali prostor, který jsem jim k vyjádření názorů dobrovolně poskytl a v proudu jejichž exkrementů se utopily i zajímavé myšlenky, které se tam objevily.

Radní Okříšek Ryšavý se lidí, kterých jsem se rád zbavil, tehdy obratem ochotně ujal, asi aby oni anonymní okříšští "reprezentanti" mohli na internetu nespoutaně řádit dále - "samozřejmě" ale ne za jeho, leč za obecní peníze (sám je totiž velmi mazaný a tak si logicky nikdy ani nevyzkoušel nechat zaneřádit jeho osobní stránky zdenekrysavy.cz stokou od okříšských anonymů).

Výběr jeho osoby coby správce diskuzního fóra byla první tragická chyba naší radnice. Onu práci totiž pojal ryze pragmaticky jako další z prostorů, jak potěmkinovsky malovat zdejší realitu na růžovo a vytvářet zdání, že největší škodná, která působí Okříškám problémy, ve skutečnosti nejsou líní, neschopní, nezodpovědní a klientelistickou korupcí páchnoucí papaláši na naší radnici, ale ti, kteří chtějí, aby se i v Okříškách konečně začaly dodržovat zákony České republiky. A obávám se navíc, že i přes četná stranická školení ČSSD, jejichž absolvováním se pan Ryšavý tak rád chlubí jako zdrojem svého hlubokého vzdělání a osobnostního rozvoje, dosud stále nebyl schopen pochopit ani onen nejelementárnější princip veřejné funkce, že je díky své pozici radního s ostatními občany v naprosto nesymetrickém postavení. Nechápe, že zatímco všechno, co on ve své veřejné funkci udělá či neudělá je věc zcela veřejná a kdokoliv na to může mít jakýkoliv názor, který může kdekoliv neomezeně veřejně vyjadřovat, jemu do toho, co dělají (z jeho pohledu špatně) či nedělají všichni ostatní občané Okříšek absolutně vůbec nic není (a pokud někdo z občanů porušuje právní předpisy, měl by to řešit především právní cestou a ne tlacháním na diskuzním fóru na internetu).

Jestli bylo ono fórum k něčemu dobré, tak snad leda k tomu, že ze způsobů reakcí pana Ryšavého na naprosto konkrétní kritické připomínky občanů by se dala napsat příručka "Kurs sebeobrany aparátčíka v úzkých", ale o tom třeba zase jindy...

Z počátku (2003) nebyla pro oficiální diskuzní fórum Okříšek žádná pravidla, v polovině roku 2004 se v hlavičce stránky fóra objevil úvod:

Vážení návštěvníci,
vítáme Vás na našem diskuzním fóru, které jsme zřídili za účelem rozšíření komunikace mezi orgány obce a občany. Budeme rádi za Vaše názory a připomínky, které můžeme využít při dalším rozvoji Okříšek.
Nevadí nám ani kritické příspěvky, pokud budou konkrétní a psané slušnou formou. V žádném případě však nebudeme zveřejňovat příspěvky vulgární, osobní útoky na jednotlivce či příspěvky podepisované záměrně jmény jiných občanů za účelem jejich diskreditace. Takové texty budou smazány stejně jako příspěvky nemající vztah k problematice obce.
Při psaní nových příspěvků využívejte prosím nabídku výběru skupin a příspěvky umisťujte podle jejich obsahu do jednotlivých témat pro lepší orientaci.
Děkujeme za dodržování těchto pravidel a těšíme se na diskuzi s Vámi.


a v roce 2007 byl text dále rozšířen na:

Vážení návštěvníci,
vítáme Vás na diskuzním fóru, jehož cílem je rozšíření a zlepšení komunikace mezi orgány městyse a občany. Vaše názory, náměty či připomínky jsou pro nás důležitým zdrojem informací (zpětnou vazbou), který můžeme využít při rozhodování o dalším rozvoji Okříšek.
Nevadí nám ani kritické příspěvky, pokud budou konkrétní a psané slušnou formou. V žádném případě však nebudeme zveřejňovat příspěvky, které jsou v rozporu s ústavně zaručenými právy občanů (čl. 3 a čl. 10 Listiny základních práv a svobod), tzn. příspěvky zjevně lživé, obsahující vulgární výrazy, osobní útoky na jednotlivce, podepisované neoprávněně jmény jiných občanů za účelem jejich diskreditace apod. Takové texty budou smazány stejně jako příspěvky nemající vztah k problematice městyse.
Při vkládání nových příspěvků vybírejte prosím téma, do kterého je zařadíte, co nejpřesněji podle obsahu příspěvku. Zvýšíte tak přehlednost diskuzního fóra a umožníte ostatním uživatelům lepší orientaci. Pokud je nabídka témat pro zařazení Vašeho příspěvku nedostatečná, kontaktujte administraci a nové téma bude doplněno.
Děkujeme Vám za dodržování těchto pravidel a těšíme se na diskuzi s Vámi.


Ona pravidla ale nikdy nebyla ani samotným panem Ryšavým dodržována – pokud se objevil vulgární příspěvek urážející radnici nepohodlného občana, nebyl obratem odstraněn, protože na tom urážet panu Ryšavému nepohodlného občana pan Ryšavý nic urážlivého asi nikdy neviděl – a bránil se s trapnou "argumentací", hodnou leda puberťáka, že to je přece "jen taková sranda". Naopak kritické či polemické názory vůči jednání radnice jeho cenzorská klávesnice či myš mazaly hlava nehlava.

Druhou a nejkritičtější chybou naší radnice na onom fóru bylo to, že se do diskuze s občany na konkrétní problémy za celých těch 5 let nikdy neobtěžoval vstoupit ani starosta a ani jeho zástupkyně, a když už se občas ozval někdo z ostatních zastupitelů, byla to stejně spíše jen ostuda (např. když profesionální právník V. Voda ml., pracující nyní na nějakém ministerstvu, v záchvatu pravdomluvnosti prozradil, že by mě nejradši zmlátil).

A třetí chybou naší radnice bylo, že fórum bylo celou dobu naprosto anonymní a navíc dokonce i bez jakékoliv ochranu proti spamu, který se tam v poslední době také začal objevovat.

Minulý týden v pátek 8.8.2008 jsem na adrese dřívějších stránek fóra narazil na nedatovanou a nikým nepodepsanou informaci, že je fórum zrušeno a že radnice podala trestní oznámení pro pomluvu v souvislosti s obsahem příspěvků v něm.


(klikněte na obrázek pro zobrazení v čitelné podobě).

To mě docela zaujalo, protože jsem se chtěl k onomu trestnímu oznámení taky připojit – třeba by mi nakonec ještě naše policie pomohla odhalit identitu některých profláknutých místních anonymních dementů – třeba oné "rozkošné" Micinky... Požádal jsem tedy naši radnici podle zákona o svobodném přístupu k informacím o poskytnutí kopie onoho deklarovaného trestního oznámení, ale nevím, jestli jej někdy dostanu.

V pondělí 11.8.2008 totiž zcela zmizel odkaz na někdejší diskuzní fórum z hlavní stránky serveru okrisky.cz, ale zato se tam objevila zbrusu nová tentokrát už podepsaná informace, že zrušení fóra je možná pouze dočasné


(klikněte na obrázek pro zobrazení v čitelné podobě)

– ale o předchozím trestním oznámení už tentokrát ani slovo. Ani bych se proto nedivil, kdyby fáma o trestním oznámení byla jen další vykutálená "sranda" nějakého místního lháře z povolání.

Shrnu-li tedy své názory: oficiální diskuzní fórum Okříšek nikdy neplnilo deklarovaný účel lepší komunikace občanů s místními politiky, protože místní politici na názory občanů nereagovali a ani se jimi při svém rozhodování neřídili. Konkrétní příspěvky občanů, upozorňující na problémy, vinou administrátora často zanikly v balastu a ve sprostých převážně anonymních osobních útocích. Je proto jedině dobře, že fórum skončilo a Okříšky mají konečně alespoň o jednu ostudu méně. A je to první z kroků, za který je nutno naší radě upřímně poděkovat.

14.08.2008
?subject=Malé ohlédnutí za jednou mršinou'>Jaromír Suchý


Poznámky a doplňující informace:
Aktualizace dne 19.8.2008
Dnes jsem dostal z radnice vyjádření ke svému dotazu - žádosti o kopii údajného trestního oznámení. Přečtěte si to raději sami (po kliknutí na obrázek):

starostovo vysvětlení

Samozřejmě žádné trestní oznámení podáno nebylo. Je ale zajímavé, že pan starosta v poslední větě píše, že "jakmile administrátor toto pochybení zjistil, okamžitě zjednal u Webhouse nápravu", což je lež jako věž. Na adrese bývalého diskuzního fóra okrisky.cz/diskuze totiž blábol o trestním oznámení stále je - i teď 19.8.2008. Slovo "okamžitě" v podání našeho starosty tedy znamená nejméně 11 dní...


přístupů: 5466    diskusních příspěvků: 4    poslední: 05.09.2008 08:08:24


© Jaromír Suchý 1999 - 2014