Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Naši radní opět zabodovali...

Před měsícem jsem tady chválil naši radnici za její nepopiratelné úspěchy. Mezitím jsem ale získal dokument, ze kterého vyplývá, že jsem se v jednom z bodů - a sice v tom o úspěšném boji proti krizi - s pochvalou poněkud unáhlil. Dnes bych proto rád uvedl skutečnosti na pravou míru.

Nejprve malé zopakování:

Radnice v Okříškách se rozhodla bojovat s krizí už tradičně zcela originálním způsobem: na začátku roku 2009 si starosta s místostarostkou sami sobě odhlasovali zvýšení svých platů, aby tím napumpovali do uvadajícího místního hospodářství více peněz a podpořili tak zvýšenou osobní spotřebou rozvoj podnikání v naší obci.

A snaha to byla evidentně úspěšná. V místním Zpravodaji z Okříšek č.3/2009 třeba psali

stánek uzenin Okříšky

o nové prodejně uzenin z Náměště. Vyvodil jsem z toho, že by za takový stánek měl jeho majitel zaplatit podle místní vyhlášky za zábor veřejného prostranství pro prodejní stánek asi 50 tisíc Kč za měsíc a že je to v době krize skvělá zpráva pro naši obecní pokladnu.

Už vícekrát jsem si myslel, že pokud jde o podivnosti páchané našimi "vyvolenými", nemůže už nic překonat "úspěchy", kterých dosáhli dříve. Bohužel jsem se spletl a opět se jim podařilo o pořádný kus posunout pomyslnou laťku jejich originálních úletů kterak co nejvíce ožebračit naši obecní pokladnu.

Přišli totiž na to, jak obejít místní vyhlášku, aby prodejce uzenin za svůj prodejní stánek stanovené poplatky za zábor veřejného prostranství platit nemusel - jednoduše mu pozemek samostatnou smlouvou pronajali a s cenou takového pronájmu se pak dají dělat hotová kouzla.

smlouva parkoviště stavebniny Okříšky
(kliknutím na obrázek se vám zobrazí v čitelné velikosti)

Radní si asi nevšimli, že smlouva neobsahuje ani takový drobný detail, jako je její časová platnost, takže se můžeme jen dohadovat, zda platí jen letos nebo na věky věků. Zřejmě ale neplatí ani neplatila vůbec nikdy - přestože v odst. 1) čl. V smlouvy se píše o tom, že záměr pronajmout onen pozemek p.č. 595/35 byl zveřejněn od 7.7. do 27.7. 2009 na úřední desce městyse, není to pravda - od doby účinnosti nového Správního řádu 500/2004 Sb., což už je bratru skoro 4 roky, musí být úřední deska městyse na internetu přesným ekvivalentem "dřevěné" úřední desky. A na internetové úřední desce byl záměr zveřejněn až 18.7.

záměr pronájmu

- nebyl tedy zveřejněn dostatečně dlouho před schválením smlouvy radou a smlouva je proto od samotného počátku neplatná. A kdyby byl úřad městyse co k čemu, měl by proto samozřejmě vyúčtovat prodejci uzenin zábor veřejného prostranství podle platné vyhlášky.

V platné vyhlášce 5/2008 o místním poplatku za zábor veřejného prostranství:

vyhláška 5/2008

se uvádí sazba za prodejní stánek a m2 60Kč a den. Vezmeme-li si kalkulačku, vyjde nám, že po stánkaři s uzeninami chce naše radnice podle smlouvy 250/365= cca 0,685 Kč za m2 a den, což je 1,1% z částky, kterou by měl skutečně platit, jinými slovy - pokud by měl v provozu stánek např. 85 dnů, zaplatil by za něj podle smlouvy dohromady méně, než by zaplatil za jediný den podle všeobecně závazné vyhlášky. Takovou slevu z ceny - tj. 98,9% nikdy nikde nikdo nikomu v tržním prostředí nedá - to je opravdu možné jen v korupčním prostředím naprosto prohnilých Okříškách.

Mimochodem - podíváte-li se ještě jednou na tabulku vyhlášky, na posledním řádku je poplatek za vyhrazené místo k parkování - naši radní šli ve své velkorysosti při lajdáckém nakládání s majetkem, který jim samozřejmě vůbec nepatří, ale měli by ho pouze zodpovědně spravovat, dokonce tak daleko, že má uzeninový prodejce obci platit dokonce o třetinu méně, než kdyby na onom místě chtěl mít pouze vyhrazené místo na parkování.

No jo, ale co jiného bych vlastně od těch prostých duší a nefalšovaných WOWO mohl čekat, že jo?


29.11.2009
?subject=Naši radní opět zabodovali...'>Jaromír Suchý


přístupů: 6584    diskusních příspěvků: 0


© Jaromír Suchý 1999 - 2014