Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

TOP TEN radnice naší vesnice

Na tento text ve Voříškovi vyšlo kulaté pořadové číslo 300 a to nabádá, aby byl jiný než všechny ostatní předtím. A protože to tady většinou bylo takové neveselé počteníčko o tom, jak u nás na vesnici občas něco zaskřípe, udělám protentokrát významnou výjimku a abych udělal šikulům z naší radnice radost, dozvíte se něco pochvalného o tom, co se jim za poslední léta doopravdy a neoddiskutovatelně povedlo - takový TOP TEN jejich činnosti.

 1. Získání titulu Městys

 2. Zatímco tady sem-tam někdo ví alespoň to, jak se ono slovo správně skloňuje (podle vzoru stroj, ale Pravidla spisovné češtiny připouštějí i podle vzoru hrad, takže např. v 6. pádě j. č. v městysu, městyse i městysi), je velká škoda, že o smyslu tohoto titulu netuší kromě našich radních už nikdo další vůbec nic. Pro získání takovéhoto označení nejsou (na rozdíl od označení "město") stanoveny prakticky žádné podmínky (tedy kromě toho, že se o něj musí požádat) a přináší jen jednu jedinou výhodu - z historického kontextu vyplývá, že po mnoha staletích existence naší vesničky teď konečně máme právo pořádat vlastní dobytčí trhy.

  Přestože jsme městys už delší dobu, je obrovská škoda, že tu dobytčí trh zatím stále žádný nebyl - přitom dobytka má místní zemědělské družstvo i někteří chovatelé v okolí nepočítaně a navíc by to jistě byla skvělá příležitost, jak našemu novému označení městys dodat zářný lesk, aby nám jej už konečně také někdo, kdo dobytčí trhy nemá právo pořádat, doopravdy záviděl.

  Bručouni totiž můžou zatím oprávněně tvrdit, že zatím jsme se úspěšnou snahou o získání titulu městys pouze zařadili po bok okolních nefalšovaných zapadákovů s 30x menším rozpočtem, kde dnes většinou už jen dávají lišky dobrou noc, jako je Městys Opatov či Městys Heraltice (nic proti nim, ale u nich má alespoň označení městys skutečné historické opodstatnění, protože alespoň kdysi v minulosti vzkvétaly více, než Okříšky dnes).

 3. Rekonstrukce zámku v Okříškách

 4. V Česká republice jsou tisíce skutečně historicky cenných nemovitostí, které neustále chátrají, protože na jejich údržbu majitelé nemají peníze a podpora ze strany veřejných rozpočtů je zoufale omezená. Naší radnici se podařil opravdový majstrštyk, protože získala z veřejných rozpočtů desítky milionů na rekonstrukci zemědělským družstvem vypálené a vybydlené budovy někdejšího správce místního statku (bývalý majitel hrabě Collalto měl takových statků v širokém okolí několik desítek a sotva by se je i on sám všechny odvážil označovat slovem "zámky"), jejíž historický význam sotva přesahuje hranice zemědělského družstva Okříšky. Co na tom, že se desítky milionů utratily za zkrášlení z širšího pohledu historicky bezcenné ruiny v Okříškách, a současně právě kvůli tomu nenávratně zanikají skutečné památky celostátního významu (na radnici v Brtnici by mohli vyprávět) - každý má přece možnost angažovat za svého lobbyistu komunistického poslance Kováčika jako ti naši radní.

 5. Úspěšný boj s hospodářskou krizí

 6. Už rok zuří všude krize a celou tu dobu je jasné, že z tohoto důvodu stát vybere méně na daních a tudíž i rozpočty obcí budou výrazně menší. Naprosto unikátním způsobem na to šli v Okříškách: náš pan starosta s paní místostarostou si (nejspíš na nějakém logaritmickém pravítku od soudruhů z NDR) spočítali, že když si sami sobě zvýší své platy a celý rozdíl mezi svým původním a novým platem utratí v Okříškách, vznikne tady díky tomu mnoho nových pracovních míst. Jednak stávající obchody či provozovny služeb budou muset zaměstnat více lidí a také současně vznikne řada provozoven nových. Zdaněním nových pracujících a prosperujících firem se tak investice mnohonásobně vrátí.

  Možná se teď někdo směje, cože je to za nesmysl, ale nejparadoxnější na tom je, že to zřejmě skutečně funguje - alespoň podle toho, že i přes krizi v Okříškách už jedna nová obecní rozpočet bohatě dotující provozovna služeb vznikla: hygienickým standardům všech banánových republik jistě s přehledem vyhovující a až do včerejška stojící prodejna pochutin na parkovišti za kolejemi směrem na Jihlavu (pod plachtou vlevo jsou stoly a lavice pro ty, kteří si chtějí už na místě vychutnat uzeniny, prodávané z okénka):

  stánek uzenin Okříšky

  Ten, kdo by se náhodou ušklíbnul, jakže by mohl nějaký trhovec s párky zachránit Okříšky před dopadem krize, bude překvapen mimořádně jednoduchým vysvětlením. Podle obecně závazné vyhlášky o místních poplatcích 5/2008 se v Okříškách platí za zábor 1m2 veřejného prostranství u prodejního stánku 60Kč.

  obecní vyhláška 5/2008

  Letmým odkrokováním se dá dovodit, že stánek s párky při zabrané ploše cca 5m (šířky) krát cca 6 m délky zabírá 30m2 veřejného prostranství. Přestože tržní měsíční nájemné za podobnou špeluňku v kamenné budově přímo v centru Okříšek by podnájemníka stálo okolo 5 tisíc měsíčně, ve vlastním karavanu na parkovišti musí provozovatel platit podle místní vyhlášky za zábor veřejného prostranství 1800 Kč za den, tj. 54 tisíc Kč za měsíc, což je za dobu letního provozu asi 300 tisíc Kč. To už je pro obecní rozpočet zatraceně velká injekce, která mnohonásobně překoná rozdíl ve starostenských platech. Jediné vysvětlení, proč stánkař takhle naprosto zbytečně vyhazuje peníze za používání veřejného prostranství místo pronájmu dlouhodobě prázdných provozoven v centru může být ten, že se mu originální postup radnice boje proti krizi formou napumpování peněz do starostenských platů zalíbil a on je oba tímto originálním způsobem podporuje.

  Pokud by se ještě našel nějaký nepřející závistivec, na obhajobu našeho pana starosty a místostarosty je třeba doplnit i to, že k tomu, aby si sami na začátku roku zvedli své platy, byli v podstatě donuceni - bez jejich hlasů na zasedání obecní rady, kde se to schvalovalo, a kde byli přítomni jen 4 z 5 radních, by onen geniální plán nebyl schválen. Záchrana musela proběhnout rychle a nebyl čas čekat do dalšího zasedání a navíc neudělali ani nic nelegálního - jen naprosto optimálně využili maximální horní mez, která je pro platy funkcionářů stanovena obecnými předpisy.

 7. Zlatý erb

 8. Okříšky pravidelně úspěšně bodují se svými internetovými stránkami v soutěži o Zlatý erb. Cituji z oficiálních stránek organizátorů:

  "Cílem soutěže je podpořit modernizaci místní a regionální veřejné správy prostřednictvím rozvoje informačních služeb poskytovaných občanům i specifickým skupinám uživatelů s využitím internetu a ostatních elektronických médií, a přispět tak k rozvoji kvality života ve městech, obcích a krajích České republiky."

  Věční rejpalové jako třeba já sice brblají, že ocenit opakovaně právě Okříšky za něco takového je hodně špatný vtip - vždyť např. už přes 10 let marně žádám o takovou prkotinu, aby naše radnice rozesílala všem zájemcům informace o plánovaných odstávkách energií emailem (mění se jen výmluvy, podstata zůstává stejná, že to radnice dělat z arogantní vrchnostenské nadutosti nechce - jinak tyto informace nejsou a ani nikdy nebyly ani na obecním webu), Okříšky neplní ani ty nejzákladnější požadavky, které obecní stránky musí splňovat ze zákona (např. na těch našich není ani platný aktuální obecní rozpočet) a soudružce L. Smejkalové na podatelně obecního úřadu trvá 3 pracovní dny, než se jí podaří jedním kliknutím myši potvrdit příjem digitálně podepsaného emailu. A to ani nemluvím o tom, že když se chce někdo dozvědět např. za co utratily Okříšky asi 40 tisíc z nějaké krajské dotace na rozvoj informačních technologií, nestačí k tomu našim hlavičkám pomazaným z radnice ani pravomocné rozhodnutí soudu.

  Ale ať neodbočuji - máme Zlatý erb a to je přece to hlavní o co jde - ne nějaké zbytečné potřeby sprostých občanů.

 9. Přesun radnice z centra obce k prasečáku zemědělského družstva

 10. Jednoznačné plus pro všechny: úředníci budou mít větší klid na práci, protože je nebude rušit houkání lokomotiv a provoz kamionů do Přibyslavic, a občané si při cestě na radnici při průchodu kolem prasečáků a výběhu krav mohou prohlédnout živá zvířata a ušetří tak za návštěvu cirkusu nebo ZOO.

  prasátka

  Navíc při autentickém pohledu na drsné životní podmínky prasat se může leckomu zvednout žaludek natolik, že se stane vegetariánem, a tím přispěje ke snížení rizika globálního oteplování, způsobeného metanem z chovu hospodářských zvířat.

 11. Zachovávání unikátní historické památky - památníku na oslavu sovětské okupace

 12. Zřejmě nikde jinde v České republice už nemají dochovaný památník, postavený v roce 1978 na počest 10. výročí sovětské okupace. Z naprosto nepochopitelných důvodů ale radnice tuto skutečnost nikde ve svých propagačních materiálech neuvádí, přestože u památníku radní pořádají své tradiční mejdany s lampiónovými průvody - naposledy letos 27.října večer.

 13. Vytvoření a působení komise public relations

 14. Obdobně určitě nikde jinde - rozhodně ve vesnicích srovnatelné velikosti - nemají speciálně zřízenou komisi public relations, která občanům pomáhá zbavit se starostí tím, že je neustále mediálně masíruje svou úspěšnou potěmkinovskou snahou překreslování reality narůžovo.

 15. Kabelová televize a zrušení místního kulturního střediska

 16. Vytvoření místní kabelové televize byl opravdu geniální tah našeho pana starosty - od té doby domorodci nemají žádné starosti, jen sedí doma před TV, přepínají si z telenovely na sport, detektivky, hudební popík a zase zpět a nic jim nechybí. A místní kulturní středisko bylo stejně jen ztělesněním zla - vždyť organizovalo živou kulturu (zájezdy na divadla, vlastní loutkové divadlo, koncerty v Okříškách), vzdělávání (jazykové a další kurzy), setkávání důchodců atd. Ale každý správný WOWO (viz bod 10) umí lehce vysvětlit, že to všechno, co dělalo kulturní středisko, je naprosto zbytečné, a navíc když to někdo opravdu potřebuje, určitě se to dá najít i někde v nějakém kanále.

 17. Okříšské poldry

 18. Naprosto analogická situace jako se zámkem - každý měl přece možnost kamarádit se s kakaovým magnátem Krausem, který nám při "porcování medvěda" státního rozpočtu přihrál miliony na dvě jinak naprosto nesmyslné a navíc velice kontroverzní stavby, které zamítla i jediná odpovědná státní instituce, tedy Úřad na ochranu přírody a krajiny. A to, že ony miliony díky tomu nutně chyběly ve vesnicích, které skutečně potřebují ochranu před přívaly vod? Vykašlat se na ně - určitě by ty související práce zadali někomu jinému, než podnikavcův z Okříšek...

 19. Aktivní podpora místního patriotismu

 20. Opravdový zlatý hřeb našich radničních úspěchů nakonec - je jím podpora specifického místního patriotismu. Je totiž skvělé, když místní drží při sobě a uznávají stejné či obdobné kulturní, společenské a další hodnoty. Dlouho jsem nevěděl, jak konkrétně charakterizovat onoho typického ideálního občana Okříšek, kterého preferuje naše současná radnice, ale naštěstí mi před časem pomohla náhoda, kterou už pečliví čtenáři Voříška znají - pro ty ostatní se místní ideální občan představí sám: (šlo o reakci nefalšovaného místního patriota - syna ředitele místní školy - na můj článek o zajímavých praktikách jeho otce - asi je zbytečné psát, že jsem si s ním nikdy netykal...)

  nejprve se mu zřejmě nepodařilo zadat text do diskuzního fóra, protože asi neumí opsat jedno číslo a jedno slovo:

  23.3.2009 9:34 vzkaz ze stranky vorisek.cz/kontakt.php
  Jen tam ten můj příspěvek dej Ty hovado!
  Nebo se něčeho bojíš Ty prase!!!
  A. Velc.

  REMOTE_ADDR: 80.188.231.62
  hostname: 62.231.broadband.iol.cz

  23.3.2009 11:25 vzkaz ze stranky vorisek.cz/kontakt.php
  Tak co, ty magore voříšku!!!
  Doufám, že ten můj příspěvek ze dnešního dne na tom svým zkurveným servru otiskneš!!!
  A. Velc.
  REMOTE_ADDR: 80.188.231.62

  hostname: 62.231.broadband.iol.cz

  ale nakonec se mu to po dvou dnech přece jen podařilo:

  Příspěvek v diskuzním fóru ke článku Nevábný konec jednoho důchodce ze dne: 25.03.2009 19:31:49
  IP:89.31.162.142 142.162.trnet.cz

  Jméno: Aleš Velc email: Ales [tecka] Velc [zavinac] seznam [tecka] cz
  Předmět: Lidské parazitické prase
  Vážený mistře suchý voříšku,
  s klidným svědomím mohu prohlásit, že za celoživotní přínos mého otce naší obci, v jeho produktivním období, se nemusím stydět!Udělal toho pro občany minimálně tisíckrát více, než ty a nikomu vědomě neublížil, snad jen některým zamindrákovaným individuím, které si jeho glosy, převážně na obecním zastupitelstvu, stáhly na svou osobu!
  Proč jsi podobné články či fejetony netiskl již před rokem 1989?
  Já vím proč, protože jsi měl svůj řitní otvor stažený stejně, jako tehdy většina lidí, a neodvážil jsi se ani hlesnout proti tehdejšímu režimu a činům, které se ti už tehdy zjevně nelíbily!
  Přechod k demokracii ti samozřejmě povolil uzdu, ale to už pro nikoho není však žádným hrdinstvím! Měl jsi raději na odpor vůči tehdejšímu režimu napodobit Jana Palacha a mohli jsme mít v Okříškách pokoj!
  To by bylo hrdinství, že jo?
  My, obyčejní lidé, slušně se chovající, kteří se starají především o zajištění svých rodin, nemáme na rozdíl od tebe čas, studovat jednotlivé paragrafy zákonů a snažit se je negativně aplikovat proti občanům a obecnímu zastupitelstvu Okříšek!Od toho existují přece právníci.
  Já, téměř bezkonfliktní typ,který se snažím vyjít a myslím, že taky vycházím, s většinou normálních lidí, a na to bych našel určitě řadu svědků, jsem ve svém okolí ještě nikoho nikdy neurazil, tvé chování a rýpání mě však už delší dobu začíná vadit natolik,že jsem se vůči tobě již musel ozvat, a ikdyž to není mým zvykem, stylem, "na hrubý pytel hrubá záplata"!
  Myslím si, že pro většinu občanů Okříšek jsi pouze směšným kontraproduktivním individuem, pro kterého, ať se udělá cokoliv jakkoliv, je vše vždy špatně!
  Své mindráky by jsi se měl naučit už konečně léčit jiným a produktivnějším způsobem, než stále napadat slušné lidi!
  Pro většinu občanů Okříšek
  k ničemu je Voříšek!!!
  Prasetem jsi a prasetem zůstaneš, bohužel však v lidské podobě!!!
  Doufám, že od obyčejného a dle Tebe špatně vychovaného člověka, jako jsem já, bez politické příslušnosti,se tě můj komentář nedotkne natolik, aby jsi mě zažaloval za urážku na cti ty prase!!!
  P.S. Prasata ať zůstanou v chlívku, podobně jako někteří naši současní i minulí členové vlády, ale bez PC, nebo raději v lihovaře, tam se snad jejich politická příslušnost velmi rychle smaže!!!
  Pro Zdeňka Ryšavého, mimo jiné pro člověka, kterého si velice vážím.
  Ten můj první komentář Ti sdělím s radostí kdykoliv osobně.
  Podruhé už ho zde zveřejňovat nebudu, třeba se jednou objeví v archivu na těchto zbytečných stránkách.
  Ale když neumím vyplnit dvouciferné číslo a šestimístné slovo, tak kdo ví?
  Nebo bude možná použit proti mně!?


  Není to krásně květnatá mluva? A ta prostá, ale přitom svým způsobem geniální logika...
  Nejen lidé po celou dobu naší současné civilizace, ale i zvířata, žijící pospolu, mají a respektují určitá pravidla, jejichž dodržování jim umožňuje dlouhodobě spolu úspěšně přežívat. Ideální občan Okříšek podle představ naší radnice - říkejme mu třeba Wopravickej Wokřešák, zkráceně WOWO, už je ale o kus dále. WOWO je přesvědčen, že zákony vymysleli hloupí a škodolibí poslanci jen proto, aby schválně lidem komplikovaly život, a je tedy svatou povinností všech WOWO z radnice zákony v maximální možné míře porušovat nebo alespoň obcházet, a totéž samozřejmě umožňovat i všem ostatním místním. Všechno se tak skvěle zjednodušuje, protože jediným uznávaným radničním pravidlem v Okříškách zůstává jen to, že se neuznávají žádná oficiální pravidla. A když si k tomu přidáte ještě ono neskrývané úsilí WOWO pokud možno co nejvíce zdegenerovat populaci v Okříškách tím, že se bude myšlenkově i geneticky křížit výhradně mezi sebou, musí kdekdo uznat, že se to naší radnici daří skvěle!

  Zbývá snad už jen doufat, že nejautentičtější WOWO - krajský radní Zdeněk Ryšavý - prosadí na kraji nějaký originální grant na finanční podporu a mediální zviditelnění blahodárné činnosti všech WOWO. Bylo by přece škoda, kdyby se tak geniální myšlenky šířily jen v rámci naší vesnice...

02.11.2009
?subject=TOP TEN radnice naší vesnice'>Jaromír Suchý


přístupů: 5942    diskusních příspěvků: 2    poslední: 12.11.2009 16:30:40


© Jaromír Suchý 1999 - 2014