Voříšek
občasník pro Okříšky a okolí
O serveru | Mapa stránek | Statistiky | Vyhledávání | Služby | Kontakt
Hlavní rubriky:
Komentáře  [80]
Místní zajímavosti [3]
Co se děje v okolí [1]
Dokumenty [16]
Blog [10]
Webtipy [1]
Věřte - nevěřte (JPP) [8]

Archiv Voříška
z let 1999-2003
[168]

Seznam serverů
z okolí Okříšek


Spřízněné stránky:
Můj Lanškroun
Náš Liberec
Nerátky.cz (Neratovice)
Novojičínský Samizdat
Otevřené Úvaly
Radniční listy (opozice K.Vary)

Další oblíbené stránky

Stránky, týkající se zajímavých kulturních aktivit z okolí:
Fru Fru
Klub B Třebíč
Jezerel Thc
Zámostí - festival v Třebíči

Hlavní strana > Komentáře

Okříšky před komunálními volbami

Představte si, že někde ve vašem okolí žije vyhlášený řezník, známý dodaleka svými krvavými lahůdkami. Nikomu nevadí, že nejen bourá zvířata, ale dlouhá léta také reprezentuje řeznický cech v místním zastupitelstvu, kde velmi úspěšně celou dobu lobuje za to, aby měli všichni řezníci všemožné úlevy a výhody a místní škola či školka musely dodržovat povinné vysoké kvóty spotřeby masa. Co byste si ale pomysleli, kdybyste naprosto nečekaně tutéž osobu uviděli v dalších volbách opět v čele kandidátky řeznického cechu se sloganem "Chci navázat na úspěšnou rodinnou řeznickou tradici!", jenže tentokrát doprovázený zcela novými volebními hesly jako: "Konec zabíjení živých tvorů!", "Ve škole a školce jen vegetariánskou stravu!", "Žádné protekční výhody komukoliv!" či "Na obecních žranicích především ovesné vločky!" Asi totéž co já – že se tady asi někdo musel zbláznit... Ale Zdeňkovi Ryšavému podobný myšlenkový veletoč přijde asi naprosto normální, protože přesně totéž v bledě modrém teď udělal, aniž by se ale jakkoliv namáhal svůj náhlý myšlenkový přemet veřejně vysvětlit či obhájit.

Pojďme si tedy společně projít oranžový volební program místní ČSSD, který nám tento týden přistál do schránek a se kterým chce Zdeněk Ryšavý opět zabodovat. Tentokráte to bude zkoušet pod originálním názvem "Okříšky – dobrá adresa pro život". Samozřejmě to zní vznešeněji, než třeba "Okříšky - poslední skanzen totality" či "Okříšky – ráj klientelismu a korupce" - tedy zopakování hlavních zásad, které předchozích 16 let prosazoval jako obecní radní.

Zatím byly Okříšky oproti ostatním srovnatelným obcím výjimečné mj. v tom, že:
Je pravda, že v 19. století byl třeba rachot strojů či kouř z továrního komína považován za symbol rozkvětu a totéž platilo před 100 lety i o automobilismu, ale že by si i teď nějaký podivín představil pod slovním spojením "dobrá adresa pro život" právě naznačenou současnou realitu Okříšek? Asi ne... Tak jakpak že ze současného stavu hodlá pan Ryšavý Okříšky kouzelným proutkem přeměnit na "dobrou adresu pro život"? Nabízí 7 priorit:
 1. Koncepční a zodpovědná řešení

 2. Už z první věty "Rozvoj městyse je dlouhodobou záležitostí, budeme proto navazovat na práci předchozích zastupitelstev" je jasné, že nejen počítání do 45, ale ani nejelementárnější logika opravdu nejsou jeho silnou zbraní. Zdá se, že pan Ryšavý opravdu není schopen pochopit, že v jistých klíčových situacích jsou možné jen dva výsledky – přijde-li do zšeřelé místnosti, může vypínač na zdi jen buď zapnout nebo nechat vypnutý. Chce-li někdo dostat Okříšky ze současného srabu, do kterého je přivedlo především dlouholeté "turecké hospodaření" předchozích zastupitelstev (vzpomínáte třeba na naprosto zbytečně vyhozené vyhozené miliony za "rady" podvodníka Tvarůžka?), nikdy se z něj nedá dostat jen "navazováním na práci předchozích zastupitelstev".

  Mám silné pochybnosti i o tom, jestli pan Ryšavý vůbec chápe význam slov, která používá. Slovo "odpovědnost" zní docela nepatřičně, vzejde-li z klávesnice někoho, kdo se sice mnohokrát ve svém zastupitelském slibu zavázal dodržovat zákony České republiky a uvádět je v život, ale přitom celou svou dosavadní politickou kariéru založil především na obcházení a záměrném porušování všech pravidel, přičemž vždy naprosto automaticky předpokládal, že účty za tento jeho hochštaplerský způsob práce rád zaplatí někdo jiný. Musím ale ocenit, že je svým způsobem v tomto oboru opravdu dobrý, protože zatím za žádnou ze svých křiváren počínaje falšováním dotací z veřejných rozpočtů přes nezákonné odepírání informací o hospodaření obce, neoprávněné zveřejňování osobních údajů jemu nepohodlných osob či prapodivné čachry s obecním majetkem nebyl nikdy jakkoliv postižen. A jak on sám říká – když nebyl postižen, nic nezákonného se vlastně nestalo.

 3. Škola a školka, nejdůležitější budovy v městysi

 4. "Školství má nezastupitelný význam pro vzdělávání a výchovu dětí i dospělých..."
  Čertví, proč panu Ryšavému trvalo tak dlouho, než se dozvěděl takovouto banální věc. Třeba mu nějaký vzdělanější kolega z krajské rady konečně prozradil, že je docela ostuda, když nějaká škola produkuje i takový "materiál", jakým je např. on sám. Není žádné tajemství, že to hlavní, co si pan Ryšavý z okříšské školy asi odnesl, je jeho zarytá snaha zpochybňovat křesťanské základy moderní evropské civilizace. Koneckonců co jiného ale čekat od instituce, desítky let vedené bolševikem Velcem, ještě nedávno také sedícím i v zastupitelstvu za ČSSD?

  "...pro bezpečnost našich dětí provedeme opatření ke zklidnění dopravy v okolí škol..."
  Taky bomba: před 10 lety i přes bouřlivé protesty občanů pan Ryšavý s dalšími prosadil do stále platného územního plánu Okříšek takový "zlepšovák", že přímo u školy má vzniknout další naprosto nepřehledná křižovatka, přes kterou by přímo pod okny žáků musela nově jezdit i tranzitní kamionová doprava z Přibyslavic na Jihlavu, která zatím jezdí jinudy. Že by mu teď na nějakém stranickém vymývání mozků (tím se pan Ryšavý rád chlubí jako hlavním inspiračním zdrojem svých názorů) konečně prozradili, že součástí automobilové dopravy je i hluk, který dětem ve škole nemusí prospívat?
  A jaké že pan Ryšavý navrhuje řešení? Kupodivu žádné vyloučení tranzitní dopravy kolem školy např. obchvatem obce, ale "retardéry, parkoviště a informační radary"...

 5. Okříšky pro lidi, ne pro auta

 6. Taková fráze nezní zrovna důvěryhodně od osoby, která bez auta neudělá skoro žádný krok (pokud ovšem zrovna před volbami na chodníku nerozdává oranžové růže) a mimo něj se maximálně promenuje na kole, které ovšem nesplňuje řadu bezpečnostních podmínek pro jízdu na veřejných komunikacích. Navíc patří do partičky těch, kteří v obci dlouhodobě úspěšně sabotují výstavbu přechodů pro chodce a naopak založili nový odporný místní zlozvyk – budování silnic zcela bez chodníků (u kostela, ve Staré osadě, ul. Srázná) protože asi žijí v představě, že když mají lidi auta, chodníky tak vlastně nejsou vůbec na nic potřeba. Nakonec to dokresluje i zmínka ve volebním programu o tom, že by chtěl stávající autobusové nádraží přeměnit na velké parkoviště. Nejspíš nám ČSSD současně v parlamentu prosadí v rámci boje proti krizi akci "auto za hubičku do každé rodiny" a až budeme mít všichni nová auta, nebudou už autobusy potřeba a nebudou proto muset mít ani kde zastavovat.

  Myslím, že dostatečně výmluvné potvrzení o tom, jak moc to myslí "grossovsky" upřímně s Okříškami pro lidi a ne pro auta je např. situace v obytné zóně na Sadové ulici. Místní dlouhodobě bojují za to, aby po ulici mezi hrajícími-si dětmi a pejskaři nejezdily autobusy, ale p. Ryšavý se svými radničními kolegy neudělal dosud nic, co by průjezdu autobusů touto ulicí zabránilo. Ještě nebezpečnější pro řidiče i chodce je ale v tuto chvíli (radnicí s panem Ryšavým ve vedení pochopitelně zcela ignorovaná) absence chodníku a přechodu pro chodce přes koleje na cestě od areálu Fränkische směrem k obci – panu Ryšavému asi přijde úplně normální a bezpečné, když se teď po šesté hodině ráno ve tmě a mlze motají mezi vozidly na silnici druhé třídy davy malátných chodců, utahaných po noční směně.

 7. Bezpečné Okříšky pro všechny generace

 8. Pan Ryšavý by rád zachoval v Okříškách služebnu Policie ČR coby prevenci kriminality. Vzhledem k tomu, že z každoročních zpráv místního oddělení policie, předkládaných zastupitelstvu, vyplývá, že v Okříškách dlouhodobě nic takového, jako je obecná závažná kriminalita typu prodeje drog, prostituce, vražd, loupeží, krádeží, znásilnění či vydírání, neexistuje, vidím v jeho snaze zcela jinou motivaci: nedávný případ, kdy jednomu místnímu podnikateli radní Okříšek neoprávněně poskytli slevu 99% z poplatku za zábor veřejného prostranství a poškodili tak obecní pokladnu o více, než 150 tisíc korun, zahrála místní pobočka policie při vyšetřování trestního oznámení pro podezření z neoprávněného nakládaní s cizím majetkem do autu s tím, že radní sice porušili zákony, ale udělali to jen proto, že je neznali, protože zákony jsou moc složité. Takovéto krytí jejich poklesků jim jistě musí široko-daleko všichni se stejnou "krevní skupinou", jakou má pan Ryšavý, pořádně závidět a určitě nikdo jiný, než známí ze služebny v Okříškách by mu podobnou službičku neposkytl, tak onu buňku svého bezpečí přece nemůže nechat jen tak snadno zrušit...

 9. Životní prostředí, starost nás všech

 10. Pozoruhodné: pan Ryšavý píše: "prosazujeme rozšiřování veřejné zeleně", ale přitom jinde píše, jak plánuje budovat nová parkoviště (u školy). To je ale totéž, co už jsem psal – nemůže mít současně zhasnuto i rozsvíceno. Nová parkoviště se dají dělat jen na úkor veřejné zeleně a veřejná zeleň se dá těžko úředním rozhodnutím rozšiřovat, protože tam kde by mohla být, už dávno sama působením přírody je. Nezapomínejme, že svébytným příspěvkem pana Ryšavého ke "zlepšení" místního životního prostředí bylo třeba to, jak společně s pracovníky KÚ před časem také požehnal zemědělskému družstvu k umístění velkokapacitní otevřené jímky na kejdu o průměru přes 20m a výšce 9m poblíž rekreačního areálu u rybníka Pilný – to bude radost se tam potom rekreovat.

 11. Kultura a sport nesmí být popelkou

 12. Toto heslo je z úst pana Ryšavého zvlášť pikantní – byl to přitom právě on, kdo se před 12 lety aktivně podílel na likvidaci profesionálního Místního kulturního střediska, které organizovalo vzdělávání, zábavu a bylo i nenahraditelným prostorem pro pravidelné setkávání seniorů. Píše-li teď, že "každá zrušená kulturní akce se neúprosně vrátí v podobě alkoholu, drog a násilí", asi mu vůbec nedochází, že si tím jen kálí do vlastního hnízda.

 13. "Průhledná" radnice pod kontrolou občanů

 14. Opravdu pěkně rezavý, pardon zlatý hřeb nakonec: "Nemůžeme se smířit s poklesem zájmu lidí o věci veřejné, názory občanů jsou důležité pro naši práci" teď píše nejaktivnější člen partičky, která tady dlouhodobě sabotovala poskytování pro ně nepříjemných informací o činnosti radnice, cenzor příspěvků do obecního Zpravodaje, který nejméně 12 let veřejně nevybíravě urážel ve všemožných médiích všechny, kdo svůj vzácný čas věnují zájmu o práci radnice a návrhům, jak její činnost zlepšit. Byl to on, kdo zveřejňoval názor, že komu se něco nelíbí, měl by se z Okříšek raději odstěhovat. A to si pan Ryšavý navíc asi opravdu myslí, že když budou někteří zastupitelé Okříšek za jeho mlčenlivého přihlížení urážet občany, navštěvující jednání zastupitelstva, jedovatými poznámkami typu "tak nám raději skočte pro pivo, ať uděláte konečně něco užitečného pro Okříšky", že to je ta nejlepší pozvánka pro ostatní k tomu, aby se ještě někdy na jednání zastupitelstva ukázali...

Ústava ČR zaručuje všem menšinám právo na ochranu, považuji proto za logické, že i nějaká množina místních osob se sníženou hladinou vnímání osobní zodpovědnosti a které mají společný především odpor k respektování jakýchkoliv pravidel, má plné právo mít svého reprezentanta i v místním zastupitelstvu. Pan Ryšavý zatím jejich zájmy a představy hájil dobře a ze všech sil, proto opravdu nerozumím jeho náhlé křečovité snaze oslovovat teď zbrkle úplně jiné spektrum voličů. Může se mu totiž snadno stát, že nikoho nového, kdo by jeho převléknutému kabátu uvěřil, nenajde a původní klienti můžou mít pocit, že je zradil a najdou si někoho jiného. A přijít o tak výraznou osobnost s kontakty na řadu šibalů, kteří velice dobře ví, jak nepozorovaně oloupávat perníkovou chaloupku veřejných rozpočtů by pro budoucí zastupitelstvo Okříšek byla jistě nenahraditelná ztráta!
10.10.2010
?subject=Okříšky před komunálními volbami'>Jaromír Suchý


přístupů: 6907    diskusních příspěvků: 5    poslední: 27.10.2010 19:59:50


© Jaromír Suchý 1999 - 2014